Farkonda
Farkonda
» 
» 
Sanayide Çin Modeli!

Sanayide Çin Modeli!

Dr. İlhami Pektaş

Son 10 yılda sanayide büyük atılım yapan Çin modelini ülkemizde örnek model almalıyız. Çünkü ; Çin devlet politikası gereği tüm dış alımlarda % 70 yerli katkı şartı ve Çinli firmalarla işbirlikleri – know-how ve teknoloji transferleri ile kendi milli sanayini yaratmıştır.

Bu yazıda sadece örnek olarak Raylı Ulaşım Sistemlerindeki gelişmeyi vereceğim.

Çin, Demiryolu Yatırımlarına çok geç başlamış olmasına rağmen bugünkü altyapısının % 50’si son 50 yılda gerçekleştirmiştir. 2000’li yıllara gelindiğinde sektörde önemli yatırımlar yapılmış olmasına rağmen asıl gelişme 2009-2010 yılları arasında yatırımların zirve yaptığı dönemde gerçekleşmiştir. Çin kendi milli devlet politikası gereği tüm yurt dışı alımlarında Çinli firmalarla işbirlikleri , teknoloji ve know-how transferleri ile bugün kendi milli sanayini geliştirmiş bulunmaktadır.
2000’li yıllarda Raylı ulaşım sistemlerinde Çin’in CNR ve CSR isimli iki firması ilk 5 üretici arasında bile değilken bugün dünyada ilk 2. sıraya yükselmiştir.

2006-2012 yılları arasında Bombardier, Alstom, Siemens gibi dünyada isim yapmış öncü firmalar %3 büyüme gerçekleştirirken CNR ve CSR gibi ÇİN firmaları ortalama % 25 büyüme ile rekor kırmıştır.2000 yılına göre Çin, raylı ulaşım sistemleri kapasitesini 15 kat artırarak, bugün yılda 3000 metro aracı üretecek kapasiteye ulaşmıştır.

Sertifikasyon nedeniyle hala Avrupa Pazarına raylı ulaşım araçları satmakta zorlanan Çinli firmalar, AB’deki güçlü rakipleri karşısında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye gibi farklı pazarlara yönelerek büyük avantajlar elde etmiş ve bu pazarları kullanarak AB ülkelerine giriş yollarını zorlamıştır.

Çin için önemli fırsatlar sunan Asya, Afrika, Türkiye ve Ortadoğu pazarları öncelikli olmak üzere 2011-2013 yılları arasında Afrika / Ortadoğu Raylı ulaşım araçları alanında Çin pazar payında %72 artış sağlamıştır. 2011-2013 yılları arasında ise Güney ve Doğu Asya lokomotif pazar payında da % 65 artış göstererek bugün Dünya pazarında ilk 1 ve 2.ci sıraya yükselmiştir.

Çin sadece Raylı Ulaşım sistemlerinde gösterdiği bu başarıyı Savunma, Havacılık, Enerji, Ulaşım, Sağlık, Haberleşme diğer sektörlerde de göstererek Dünyada en hızlı büyüyen ekonomi olmuş ve yakın gelecekte Dünya ekonomileri arasında zirveye yerleşeceğinin işaretini şimdiden vermiştir .
Bu büyümenin tek nedeni tüm dış alımlarda % 70 yerli katkı şartı ve Çinli firmalarla işbirlikleri – know-how transferleri ve Çin’de ortak yatırım şeklinde uygulanan akıllı devlet politikasıdır.
Bu nedenle Türkiye’de de bu devlet politikası mutlaka uygulanmalıdır.
Ülkemizde 2023 yılına kadar ,

Enerji, Savunma ve Havacılık, Ulaşım, Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri, Sağlık, İş makinaları sektörlerinde yapılacak 700 milyar Euro’luk alımlarda en az %51 yerli katkı, Türk firmaları ile ortak yatırım ve işbirlikleri, telif hakları, patent ve lisans haklarının Türkiye’de kalması sağlanmalıdır.

17 Ağustos 2017 Perşembe 18:11
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *