Farkonda
Farkonda
» 
» 
Zamanın önemi

Zamanın önemi

Dr. İlhami Pektaş

Ünlü düşünür Hz. Mevlana ; Hiçbir şey benimdir deme yalnızca yanımdadır de. Çünkü ne altın, ne toprak, ne eş, ne yaşam, ne ölüm, ne huzur, ne de keder her zaman seninle kalmaz sözüyle gelen her şeyin misafir olduğunu ne güzel vurgulamıştır.

Sahip olduklarımıza daha fazlasını katmak adına geçirdiğimiz zaman tükendiğinde onları öbür dünyaya götüremeyeceğiz. Sahip olduğumuz şeyleri korumak, hatta daha fazla kazanmak adına bir bir sağlığımızı kaybediyor, onu geri getirebilmek için de bütün kazandıklarımızı geri harcıyoruz. Bu kısır döngüde tek farkına varamadığımız gerçek, günümüzde yaşayacağımız bir çok şeyi yarına bırakmak.

Aslında tek sermayemiz elimizdeki kısıtlı zamandır. Sadece bize verilen zamanın sayılı günlerden oluştuğunun, bir gün aniden biteceğinin farkında olmak, bu sermayeyi etkin ve verimli kullanmamıza neden olacaktır. Tıpkı kanser olduğunu öğrenen bir insanın kalan zamanına önem vermesi gibi. Sayılı günden oluşan bir ömürde, zamanı etkin ve verimli kullandığımızda altın kıymetindeki saatler oluşacaktır.

Hz. Ömer (r.a); ”Hayatınızda, Dört şey asla geri gelmez; Söylenen söz, Atılan ok, Geçmiş hayat ve Kaçırılmış fırsat.” demiştir.
Yazar Arwin Edman : “Kalitenizin ölçüsü, boş zamanlarınızda yaptığınız şeylerdir” diyerek boşa geçen zamanın önemini ne güzel anlatmıştır.

Günlük hayatın telaşından geride bize kalan zamanın yetmesi için, zamanı verimli kullanmak gerekmektedir. Zamanı verimli kullanmanın karşısındaki en önemli engeller ise; belirli bir hedefin olmaması, kendine güvensizlik, kaygı, mükemmeliyetçilik, kararsızlık, hayır diyememek, ertelemek, plan yapamamak gibi şeylerdir.

Zaman verimli kullanılmadığında öfke, başarısızlık duygusu, yoğun stres, bitkinlik gibi insanı doğrudan etkiyen sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Zaman her şeyi test eder. İnsan, zamanı bir çok şeyi değerlendirmede bir ölçek olarak kullanabilir ama asıl ölçek tüketilen ömürdür. Ömrün ve yaşanan bugünün tekrarı yok. Bu nedenle bize tanınan bu altın fırsatın, içinde bulunduğumuz anın, bugünün kıymetini çok iyi bilmemiz gerekiyor.

8 Ağustos 2017 Salı 15:18
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *