» 
»
 

Yazın sıcak havalarda hasta olmamak için neler yapmalı?

Bu sene yazın en sıcak dönemlerini geçirdiğimiz şu günlerde, aşırı sıcaklığın üzerine bir de hasta olmak çekilmez bir hal alıyor. Sıcak yaz günlerinde elinde mendille dolaşanlardan olmak istemiyor iseniz tedbir almanız gerekir. İşte sıcak havalarda hastalıktan korunmanın yolları…

Ne yazık ki, şu güzel sıcak yaz günlerinde pek çok kişi hastalıktan yatağa düşebiliyor. Denizde kulağa su kaçmasından, klima çarpmasına kadar sıcak havaların dezavantajlarında gerekli tedbirler alınmadığı takdirde hastalığa yakalanma ihtimali yüksek oluyor. Yazın hasta olmamak için neler yapmak gerektiğini konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan klimalar, kuru ve serin ortamlarda hava üst solunum yollarına gelen mikroplara karşı mekanizmayı yavaşlatır. Bu nedenle kışın soğuk havalarda hastalıktan kurtulamayanların sayısı artıyor.

Sıcak havada bu ne hastalığı? Diye sorulara maruz kalmamak için, bilinçli klima kullanmak çok önemlidir. Oda sıcaklığının 22 ile 24 derece olması gerekir. Her ortama göre klimanın boyutu seçilmelidir. Büyük bir klima küçük bir odada bulunmamalıdır. Ayrıca sıcaklık ayarı ise 22 derecenin altına ayarlanmamalıdır. Yaz günlerinin vazgeçilmezi deniz ve havuz da beraberinde pek çok hastalığı getirebiliyor. Özellikle havuz suyu, dış kulakta bulunan kanalın koruyuculuk seviyesini düşürüyor ve bu şekilde kulak tıkanıklığı, kulakta ağrı ile başlayan dış kulak iltihabına neden oluyor. Bu nedenle denize veya havuza girmeden önce mutlaka kulak tıkacı yada bone kullanılması gerekmektedir.

Sıcak ve kuru havalar ise burun kanamalarına neden oluyor. Burnun septum diye adlandırılan duvarın ön kısmındaki kan damarları sıcaklığa ve neme karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle sıcak ve kuru havalarda damarları örtmekle görevli olan mukoza dokusunu kurutup kırılgan bir hale getirir. Böylelikle burun kanamaları ortaya çıkar. Sık sık burun kanaması yaşıyor iseniz, yoğun sıcak ve güneşli havalarda özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkmayınız.

Bahar aylarında ve yaz aylarında havaların güzelleşmesi ile herkes kendisini sokaklara atıyor ve kışın eve tıkılmanın adeta acısını çıkarıyor. Özellikle bahar döneminde bitkilerin üreme ve uyanma mevsimi olmasından dolayı polenlerin açığa çıkmasıyla alerjiler ortaya çıkıyor. Alerji, astım, hapşırma, üst ve alt solunum yollarında tıkanıklıklar meydana gelebiliyor. Her baharda bu problemleri yaşıyorsanız, bahar gelmeden önce mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *