» 
»
 

Yedi yeni havalimanı daha yolda

Her 100 kilometrede bir havalimanı projesi kapsamında, Rize-Artvin, Yozgat, Bayburt-Gümüşhane, Karaman, Niğde-Aksaray, İzmir Çeşme Alaçatı, Batı Antalya havalimanlarının yapımı planlanıyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, ulaştırma sisteminin en önemli dişlilerinden biri olan havacılıkta, sektörün gelişmesi adına 2003'ten bu yana ön önemli adımlar atıldı. Bütçe dışında alternatif finans ve yatırım kaynakları ile gerçekleştirilen kamu-özel iş birliği çerçevesinde hayata geçirilen projelerle özel sektörün sivil havacılıkta önü açıldı. Havayolunda seyahat maliyetlerinde düşüş olması da halkın yolu olmasını sağladı.

Faaliyette olan havalimanı sayısı 55'e çıktı. Gelecek dönemde ise Rize-Artvin, Yozgat, Bayburt-Gümüşhane, Karaman, Niğde-Aksaray, İzmir Çeşme Alaçatı, Batı Antalya havalimanlarının eklenmesi de planlanıyor. 

Havayolunu yurt içinde kullanan vatandaşların ve yabancı konukların yüzde 90'ı karayolu ile 100 kilometre yol alarak herhangi bir havalimanına erişebiliyor. 2023'te havayolunu yurt içinde kullanan her vatandaş, 100 kilometre mesafe kat ettikten sonra herhangi bir havalimanına ulaşabilecek.

Havacılık sektöründe büyük gövdeli uçak sayısı 162'den 540'a çıktı. Toplam yolcu sayısı ise 2003 yılına göre yaklaşık 6 kat arttı. 2015 yılı sonunda 181,5 milyona yükseldi. Havacılık anlaşması bulunan ülke sayısı ise 81'den 167'ye yükseldi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *