» 
»
 

Yemeğinizi bulaşık makinasında pişirmeniz mümkün! Peki nasıl?

Pek çoklarının aklının ucundan bile geçmemiştir bulaşık makinesinde yemek yapmak ama yabancılarda oldukça sık kullanılan bir yöntem olduğunu bizlerde öğrenmiş bulunuyoruz. Peki acaba bulaşık makinesinde yemek nasıl pişer işte detaylar...

Kimin aklına gelir ki bulaşık yıkadığın makinede yemek yapmak! Ama işte duyanları şaşırtan bu yöntem ile bulaşık makinesinde somon, yumurta ve hazırlanabiliyormuş. Sulu ve çok lezzetli yemekler pişirebildiğini iddia eden Yrd. Doç. Dr. Gök, aynı zamanda yemek yaparken enerji tasarrufu sağlamak için de iyi bir yöntem olduğunu ifade etti. Sağlıklı yemekler yapma imkanı sağlayan bu yöntemde, bulaşık makinesinde bulaşıklar yıkanırken bir yandan da yemeğiniz pişiyor. Bulaşık makinesini çok fonksiyonlu bir araca dönüştüren yöntemin bulaşık makinesinin tencere, tava yıkanan kısmında yapıldığını aktaran Gök, taze balık, sebze ve etin suyunu ve besin değerini kaybetmeden pişirilebileceğini aktardı. 2 buçuk saat sürede 70 derecede yıkanan bulaşıkların yanında ağzı sıkıca kapatılmış yiyecekler yumuşak kalarak pişiyor. Cam saklama kaplanının tercih edilmesi gereken yöntemde kabın ağzı sıkıca kapatılırsa içine deterjan ya da başka artıkların girme riski önleniyor.

Özellikle yağlı yemeklerden şikayet edenler için bulunmaz bir yöntem haline gelmesiyle yurt dışında bulaşık makinesinde yemek pişirenlerin sayısının arttığına dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Gök, bu şekilde enerji tasarrufu da sağladığını söyledi. Diyet yapanların da bu yöntemi tercih edebileceğini, pişirilen yemeğin içerisine yağ eklenmediği için ekstra kalorisi de olmadığını belirten Gök, "Mesela balık kendi yağıyla ve suyuyla pişiyor. Hem lezzetli hem besleyici hem de düşük kalorili oluyor" ifadelerini kullandı. Gök, bulaşık makinesinde sıcaklık düşük olduğu için gıdaların içerisindeki proteinlerin, karbonhidratlar veya yağların özlerini kaybetmediğine dikkati çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *