» 
»
 

Yemen'de 750 bin kişide şüpheli kolera vakası tespit edildi

Yemen'de olumsuz insanı koşullar nedeni ile kolera salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Ülkede 750 bin kişide şüpheli kolera vakası belirlendi. En az 2 bin 100 kişinin ise salgın nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi.

Şimdiye kadar Yemen'de kolera salgını nedeni ile en az 2 bin 100 kişi yaşamını yitirdi. Salgının ülkede hızla yayılmaya devam ettiği belirtiliyor. Oxfam'ın (İngiliz yardım kuruluşu) raporuna göre, Yemen'de 750 bin kişide şüpheli kolere salgını vakası tespit edildiği ve kolera salgınının yıl sonuna kadar bir milyona ulaşabileceği düşünülüyor.

Ülkede iki buçuk yıldır devam eden iç çatışmaların neden olduğu sınırdaki açlık ve yoksulluk sebebiyle kolera salgınının en yüksek dereceye ulaştığı aktarıldı. Yemen'de bulunan sağlık tesislerinden yarısından fazlası tahrip edilmiş ya da kısmen çalışır durumdayken, 7 milyon Yemenli'nin kıtlıktan bir adım uzağında ve minimum 20 milyondan fazla kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğu vurgulanıyor. Yemen'de su ve kanalizasyon aırtma tesislerinin bombalanmasından dolayı nüfusun yarısından çoğu temiz içme suyu kullanamıyor.

Ayrıca hükümetin merkez bankasını taşıma kararı da kamu hizmetlerinin çökmesine neden oldu. HRW tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon birliklerinin Yemen'e yapılan insani yardımları engellemesi sebebiyle Yemenli sivillerin korkunç insanı durumunun daha da kötüye gittiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *