» 
»
 

Yemen'de kolera salgını giderek yayılıyor

İş savaşın devam ettiği Yemen'de açlığın felaket boyuna geldiği ve bunun yanı sıra temiz su sıkıntısı kaynaklı kayıplar da artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Yemen Temsilciği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yemen'deki kolera salgınının 15 vilayete yayıldığı ve şimdiye kadar 10 bin 184 kişide salgın şüphesine denk gelindiği belirtildi. Toplamda 156 kişide kolera tespit edildiğinin altı çizilerek, hastalık nedeniyle ise 92 kişi hayatını kaybetti.

Açıklamada, kolera ile mücadelede önemlerin artırıldığı, son iki gün içerisinde ishal ve koleranın tedavisi için 4 sağlık merkezinde kullanılmak üzere hazırlanan tıbbi malzemelerde dolu iki kamyonun bölgeye sevk edildiği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü, daha önceki açıklamalarda koleradan dolayı 11 kişinin hayatını kaybettiği, şiddetli ishal şikayetlerinden dolayı ölenlerin olduğu söylenmişti. Bu açıklama ile birlikte ishal vakalarını da koleradan yaşamını yitirenlerin sayısına ekleyerek, 92 kişini bu virüsten dayı hayatını kaybettiği olarak bilgilerini yeniledi.

Dünya Sağlık Örgütü, halkın üçte ikisinin temiz suya ulaşamadığı Yemen'de endemik olarak görülen şiddetli sulu ishalin özellikle öğrenciler ve bebekler arasındaki en yaygın ikinci ölüm nedeni olduğunu ifade etmişti. Yemen'de yaklaşık iki senedir hükumet ile İran destekli Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ittifakı arasında devam eden çatışmalarda 10 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *