» 
»
 

Yeni başkan ülkesine idam cezasını geri getirtiyor!

Geçtiğimiz hafta Flipinler'de gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerinde oy çokluğu ile devlet başkanı olmaya hak kazanan yeni başkan Rodrigo Duterte, ülkesinde 2006 yılında kalkan idam cezasının geri geleceğini açıkladı.

Flipinler'de geçtiğimiz hafta 9 Mayıs'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde devlet başkanı olmaya hak kazanan kişi Rodrigo Duterte oldu. Duterte yapılan basın toplantısında önemli açıklamaları ile damga vurdu. Başkanlık görevine geçtiği anda 2006'da kaldırılan idam cezasını yeniden aktif hale getireceğini belirtti. Duterte, öncelikle istismar, cinayet, hırsızlık ve uyuşturucu suçlarının ceza bedeli olarak idam olmalarını istiyor. Duterte, suçlulara sıkılacak bir merminin bile gereksiz olduğunu, o nedenle idamın daha iyi olacağını konuşmasında vurguladı. 

Flipinler'in yeni başkanı Duterte'nin başkanlığı faaliyete geçtiğinde, gerçekleştirmek istediği bir diğer düşüncesi ise, polislere şüphelileri vurma yetkisi vermek ve gece saat 02:00'dan sonra alkol satışı yasağınında geleceğini haber verdi. Lokanta, restorant ve otellerde de sigara yasağı geliyor. Ayrıca sokaktaki çocukların günün belirli saatlerinden sonra dışarıya çıkmalarının yasak olacağını ve geç saatlerde sokaklara çocuklarının dışarı çıkmalarına izin veren ailelere ise tutuklama cezasının geleceğini belirtti. Duterte'nin başka bir sözü ise, başkanlık sarayını hastaneye dönüştürecek. 

71 yaşındaki Rodrigo Duterte'nin kod adı ise cezalandırıcı oldu. Getireceği yasalar ile cezaların vazcaydırıcı olacağı düşünülüyor. Başkanın seçim öncesi konuşmalarında ise, uyuşturucu kullananları Manilla Körfezi'ne attırıp önce de öldüreceğini söylemesi gündemden düşmemişti. Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde de Flipinleri'in merkezin en kalabalık yerleşim yerlerinden biri olan Davao şehrinde ise yaklaşık 1000 kişi polisler tarafından öldürülmüştü.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *