» 
»
 

Yeni kimlik kartı başvuruları bugün başladı! Ücreti ne kadar?

Uzun süredir herkesin merakla beklediği yeni kimlik kartı başvuruları bugün başlıyor. Yeni kimlik kartını almak için ödenecek ücret ise 16 lira olacak. Peki, yeni kimlik kartı için gerekli evraklar neler? Ayrıntılar haberde...

Vatandaşlar, online randevu sistemi ile Nüfus Müdürlüğü dairelerinde sıra beklemeye gerek kalmadan kimlik kartı başvurusunda bulunabilecek. Başvuru için gerekli işlemler "ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" adresinden yapılabilecek. Yeni kimlik kartları ile ilişkin bilgi verilen açıklamada ise, kanuni bildirim süresi haricinde doğum nedeni ile düzenlenen kimlik kartları için 16 lira, kayıp nedeni ile düzenlenen kimlik kartı için 32 lira ve değiştirme nedeni ile düzenlenen kimlik kartı için 16 lira ödeneceği belirtilrdi.

Peki, yeni kimlik kartı nasıl alınır? Öncelikle yeni kimlik kartı alabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. 15 yaşınından büyükler için yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında bulunanlar için ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebilecek ya da herhangi bir müdürlüğe de başvuru yapılabilecek. Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan veya zaman kaybı olmaması açısından randevu alınarak gidilebilecek.

YENİ KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Kimlik kartı alabilmek için, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, aile cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı ya da basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacaktır. Başvurunun ardından kişiye başvuru belgesinin bir nüshansı verilecektir. Kimlik kartı alabilmek için gerekli olan tutar ödendikten sonra, başvuru değerlendirmeye alınarak, kişiden alınan biyometrik veriler (parmak damar izi, her iki el için parmak izi ve el ayası damar izi), fotoğraf taraması alındıktan sonra başvuru sonunda vatandaşlara PIN gibi 6 haneli bir şifre verilecek.

Verilen bu şifre banka kartlarında olduğu gibi birtakım işlemlerde de kimlik doğrulama amacı ile kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilince aktifleşecek. PIN değiştirmek için ise nüfus müdürlüklerinde bulunan kiosklar ile değiştirilebilecek. Başvurunun değerlendirilmesinin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru sırasında belirtilen adrese PTt Kargo aracılığı ile kişiye teslim edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *