» 
 

Yeni kredi garanti mekanizması ile ihracatçıya yüzde 100 kefalet desteği

İhracatçıya %100, KOBİ’lere ise 85% olan yeni kefalet sistemi hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Şimşek, kefalet sistemi kapsamında yapılan genişlemeyi açıkladı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Bakanlar Kurulu karar taslağıyla KOBİ’lere, ihracatçı ve finans kurumlarına pek çok yenilik ve kolaylık getirecek yeni kefalet sistemini açıklayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, mevcut durumla yeni sistemin arasındaki farkları anlattı. Beklenen hedeflerin Hazine destekli kefalet sistemi ile gerçekleştirilemediğini belirten Şimşek, bu nedenle ortaya çıkan köklü değişik ihtiyaçlarının yeni sistemde ortaya konduğunu ifade etti.

Yeni sistemde bekleme yok

Yeni kefalet sistemindeki değişiklikler arasında en önemli olanını kefalette portföy garanti sistemi olarak açıklayan Şimşek, bu sayede artık KOBİ ve ihracatçıların banka talebi üzerine kendisine verilen kredi limitine göre hiç beklemeden Hazine kefaleti sahibi olacağını belirtti.

Yeni sistemin kullanımındaki artış sayesinde faiz oranlarının da düşeceğini belirten Şimşek, Eximbank’ın ihracatçılara doğrudan sağladığı kredilere sağlanacak yüzde 100 kefalet hakkında da bilgi verdi. Bu oranın KOBİ’ler için yüzde 75 olan oranının da yüzde 85’e yükseltildiğini belirten Şimşek, yakın zamanda bu sistem sayesinde hem ihracatçıların hem de KOBİ’lerin rahatlayacağını kaydetti.

Kredi onay komitesi kaldırılıyor

Yüksek hacimli kredi kefaleti taleplerinde büyük zaman kaybına yol açan kredi onay komitelerinin kaldırılması hususuna da değinen Şimşek, bunun yerine yeni sistemde yenilik getirilerek kredi reyting sistemine geçileceğini duyurdu. Şimşek, hem parasal maliyetler hem de zaman açısından pozitif katkı sağlayacağı düşünülen KGF bünyesindeki kredi onay komitelerinin kaldırılması ile sistemin daha verimli çalışacağını belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *