» 
»
 

Yeni Zelanda 7,8'lik, Arjantin 6,2'lik depremlerle sarsıldı

Bugün 7.8'lik deprem Yeni Zelanda'nın Christchurch kenti yakınlarında meydana gelirken, akşam saatlerinde Arjantin'den de deprem haberi geldi. Arjantin 6.2'lik depremle sarsıldı. Tsunami ihtimaline karşı halk kıyı kesimlerden uzaklaşmaları konusunda uyarıldı.

Yerel saate göre gece yarısından sonra 7,8 büyüklüğünde bir deprem kaydeden ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinin 91 kilometre kuzeydoğusunda gerçekleştiğini açıkladı. Depremde can kaybı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, ABD Pasifik Tsunami Merkezi, deprem sonrasında tsunami uyarısı verdi. Artçı sarsıntıların devam ettiği belirtilirken ilk sarsıntının 200 kilometre uzaklıktaki başkent Wellington'da hissedildiği kaydedildi.

TSUNAMİ DALGALARI 2 METREYİ AŞTI

Ülkenin doğu kıyılarına 2 metreden yüksek tsunami dalgaları vururken, Yeni Zelanda Sivil Savunma ve Acil Durum Yönetimi Bakanlığı kıyı kesimlerde yaşayan vatandaşlara bölgeyi tahliye etmeleri çağrısında bulundu. Tüm ülkede hissedilen depremde bazı yaralanmaların olduğu belirtiliyor. Binalarda hasar oluşturan depremde elektrik santralleri ve telefon şebekelerindeki arızaların yanı sıra yollarda da hasar meydana geldiği rapor edildi.

Arjantin'in kuzeybatısında bulunan Chilecito kentinin 26 kilometre kuzey bölgesinde ise 6,2 büyüklüğünde bir deprem olduğu bildirildi. Yerin 100 kilometre altında meydana gelen depremde can ve mal kaybı olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *