» 
»
 

Yeni Zelanda'da yaşanan deprem sonrası tsunami uyarısı yapıldı

Yeni Zelanda'nın Kuzey Adası'nın kuzey batısında bulunan Gisborn'da saat 04:30 sularında meydana gelen 7.1'lik deprem sonrasında yetkililer tarafından tsunami uyarısı yapıldığı bilgisi alındı...

Alınan bilgilere göre, Amerikan Jeoloji Kurumu tarafından Yeni Zelanda'da yaşanan deprem sonrası tsunami uyarısı yapıldığı öğrenildi. Yerel basın organları tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamalarda yetkililerin kıyı kesimlerden uzak durulmasına dair yapılan uyarılara istinaden kıyı kesinlerinde bazı bölgelerin boşaltıldığı kaydedildi. Öte yandan dün yine Kuzey Adası'nın yaklaşık 100 kilometre kuzeydoğusu 5.7'lik depremle sarsılmıştı.

Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda Güney yarım kürede bulunmaktadır. Büyük Okyanustaki Güney Pasifik adaları arasında yer alan Yeni Zelanda, Avusturalya'nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda konuçlanmıştır. Yaklaşık 4,027,947 kişinin yaşadığı ülkede, bölge nüfusunun çoğunluğunu Avrupa kökenli vatandaşlar oluşturmaktadır.

Ülke, ekvatorun güneyinde olması sebebi ile mevsimler kuzey yarım küredekilerin tam tersi olarak yaşanmaktadır. Bu bağlamda en sıcak aylar Ocak ve Şubat olup en soğuk aylar da Haziran ve Temmuzdur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *