» 
»
 

Yeni Zelanda’da yüzlerce balina karaya vurdu

Büyük Okyanus’da bulunan adalardan Yeni Zelanda’da 400’ün üzerinde balına kıyıya vurdu. Yüzlerce gönüllünün seferber olduğu balina kurtarma çalışmasında balinaların büyük kısmı telef oldu.

Yabancı haber kaynaklarından alınan bilgilere göre Yeni Zelanda'nın Güney kısmında bulunan Adası'nda yüzlerce pilot balinanın kıyıya vurarak telef olduğu öğrenildi.

Radio New Zealand'ın konuya ilişkin servis ettiği habere göre ise, adanın Altın Körfez adı verilen kesiminde karaya vuran 416 balinanın tahminlere göre yüzde 70'i telef oldu.

Karaya vuran pilot balinaların deniz seviyesi yükselinceye kadar hayata tutunabilmesi için sahil koruma ekiplerinin yanı sıra 300'e yakın gönüllü vatandaşın kurtarma çalışmalarına katılarak balinaların üstlerine ıslak örtüler serilip kovalarla su döktüğü öğrenildi. Kurtarılan balinaların karaya geri dönmemesi için suda insan zinciri oluşturuldu.

Balinaların tekrar kıyıya vurmalarını önlemek için denizin bir sonraki çekilmesine kadar gönüllüler ve görevlilerin bölgede nöbet tutacağı belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *