» 
»
 

Yeni Zelanda’ya doğru yola çıkan savaş gemileri turistleri tahliye edecek

Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda'da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında bir kasabada mahsur kaldığı öğrenilen bin 200 turist ve bölge sakinlerinin tahliye etmek amacı ile savaş gemileri bölgeye gönderildi.

Geçtiğimiz hafta sonu Yeni Zelanda’da meydana gelen ve yaşanan sarsıntı nedeni ile iki kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan 7,8 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında ülkede bulunan Kaikoura kasabasında bin 200 turist mahsur kaldı. Bunun üzerine harekete geçen Avustralya, ABD ve Kanada'ya ait savaş gemileriyle turistleri tahliye edeceklerini bildirildi.

Konu hakkında açıklamada bulunan Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, sosyal medya hesabından üzerinden yaptığı paylaşımda depremin ardından ülkenin Güney Adası’ndaki turistik Kaikoura kasabasında mahsur kalanların tahliyesinde HMAS Darwin savaş gemisinin görev alacağını açıkladı.

Aynı zamanda Yeni Zelanda Deniz Kuvvetlerinin 75. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak amacı ile Auckland kentinde bulunan birçok farklı ülkeleye ait savaş gemisi de turistleri tahliye etme çalışmalarına katkıda bulunmak amacı ile bölgeye gönderildi. Kaikoura’da yaşayan 2 bin kişi ve bin 200 turist, kasabaya ulaşımı sağlayan kara ve demiryolları deprem sonrasında büyük hasar görmesi nedeni ile kasabada mahsur kalmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *