» 
»
 

Yeniden yapılandırma yasalaştı

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun, daha önceki yapılandırma kapsamında daha önce başvuru yapmamış borçlulara yeni bir şans tanıyor.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun, daha önceki yapılandırma sonucunda başvuru yapamamış borçlulara yeni bir şans tanıyor ama yapılandırmadan daha önce yararlanan ve taksit ödemelerine i devam eden başvuru sahiplerinin yapılandırılan borçları değerlendirmeye alınmayacak.
Belediyeler, Büyükşehir Belediyeleri su ve kanalizasyon idareleri, Sosyal Güvenlik Kurumu , Maliye bakanlığı,  Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, il özel idarelerinin alacaklarını yeniden yapılandırmayı hedefleyen  kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.


Yasalaşan bu kanun kapsamında, 31 Mart 2017 tarihi baz alınarak belirlenen kriterlere uyan vergiler, bazı idari para cezaları gümrük vergileri, vergi cezaları,  işsizlik sigortası primi sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primi ve bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırılacak.


Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun'a göre, yapılandırmadan yararlanmak için verilen son başvuru tarihi 30 Haziran 2017 olarak belirlendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, il özel idarelerine ve belediyelere ilk taksit 31 Temmuz 2017'ye, SGK'ya ilk taksit 31 Ağustos 2017'ye kadar, diğer taksitler ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenecek Yapılandırmadan faydalanan borçluların 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme imkanları olabilecek.


Yapılacak ödemelerde, taksit tutarlarının ilk iki ödemesinin süresinde ve tam ödenmesi şartıyla kalan taksitlerden bir yıl içindeiki veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde, ödenmeyen veya eksik ödenen tüm taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için geç ödeme zammı ile ödenmesi şartıyla bu kanun hükümlerinden yararlanılabilecek.
Borçlular, İlk iki taksitin zamanında ve tam ödenmemesi , diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksitin verilen süre içerisinde ödenmemesi halinde kanundan yararlanma hakkı kaybedilecekler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *