» 
 

Yeniden yükselişe geçti! Güncel altın fiyatları...

Geçtiğimiz hafta sert bir düşüş yaşayan altın, bu hafta yüzde 0,5'lik artışla başladı. Haftanın ilk gününü Gram altın 124 lira ile kapattı. Küresel piyasadaki dalgalanmalar ise fiyatlara etki ediyor. Bugün altın ne kadar oldu? Çeyrek altın, Cumhuriyet altını fiyatları ne kadar oldu? Detaylar haberde...

Geçtiğimiz hafta düşüşe geçen altın yeni haftada yükselişe geçti. Gram altın saat 10.30 sıraları itibari ile yüzde 0,5 değer kazandı ve 124,0 liradan işlem gördü. Altının devamlı olarak değer kaybetmesi yatırımcılarını üzerken, bu hafta yeniden değer kazanmaya başlaması sevindirdi. Hem yatırım hem de hediyelik olarak en çok tercih edilen altın Kapalıçarşı'da çeyrek 203 liradan, Cumhuriyet altını ise 829 liradan işlem görüyor. Gram altının fiyatı ise 0,5 artış ile 124 liraya çıktı. Küresel piyasalara etkisi devam eden ABD'nin FED faiz artırımına ilişkin beklentilerin artması geçen hafta düşüş eğiliminde seyreden altın fiyarları, Cuma günü açıklanan ABD'de tarım dışı istihdam verisinin sonrasında yeniden yükselişe geçti.

ALTIN ÜRETİMİ ARTTI

Geçen sene Eylül ayına göre darphanelerin üretimi 180 kat daha arttı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, geçen sene Eylül ayında 2.440 adet, yani 4 bin 280 gram altın üretmişti. Bu sene Eylül ayında ise 442.250 adet, yani 775 bin 920 gram çeyrek altın üretti. 15 Temmuz darbe girişimininden dolayı düğün sezonunda düğünler ertelendi. Ancak Eylül ayında düğünlerin sıklaşması çeyrek altının üretiminin patlamasına neden oldu. Geçen yıl Eylül ayına nazaran 180 kat fazla üretim, bu yıl Eylül sonu itibari ile 3 milyon 672 bin 200 adetlik üretim yaptı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *