» 
»
 

Yenidoğan bebeğe aşı ve topuk kanı kararı Anayasa Mahkemesi’nden!

Anne ve babası çocukluk dönemi aşılarının yapılmasını ve topuk kanı alınmasını reddederek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi ise çocukluk dönemi aşılarının anne ve babanın rızası dışında yapılmasını hak ihlali saydı, topuk kanı alınmasını ise ihlal saymadı.

Mersin'de bir anne-baba yenidoğan bebeklerine istekleri dışında aşı yapılmasını ve topuk kanı alınmasını reddetti. Mersin Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü’nün başvurucu hakkında mahkemeden sağlık tedbiri uygulanması talebini kabul eden Mersin 2. Çocuk Mahkemesi, bebek için aşı uygulaması ve topuk kanı alınmasına ilişkin sağlık tedbiri uygulanmasına karar verdi. Bu karara edilen itirazı Mersin 3. Çocuk Mahkemesi’nin reddetmesinin ardından anne-baba, Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Yenidoğan bebeğe anne babasının istememesine karşın sağlık görevlilerinin aşı uygulamasını hak ihlali sayan Anayasa Mahkemesi, topuk kanı alınmasını hak ihlali olarak saymadı. İhlalin ortadan kaldırılması için de yeniden yargılama yapılması kararı verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *