Yerli otomobil geliyor! Bakan tarih verdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlık görevine geldiği günden sonra yerli otomobil ile ilgili konuyu tekrar incelediklerini söyledi. Özel sektörün öncü olacağı, devletin destekleyeceği bir model üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Özlü'nün açıklamaları haberimizde.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlık görevine geldiği günden sonra konuyu tekrar incelediklerini ifade etti. Bakan Özlü, "Yeni bir iş modeli ortaya koyduk. Bu yeni iş modeli, özel sektörün önde olacağı, devletin de destekleyeceği bir model, yani özel sektör öncülüğünde bu çalışmanın yapılmasıdır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağru üzerine, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yerli otomobil konusunda çok olumlu sözler ifade etmesini çok olumlu bulduklarını söyleyen Faruk Özlü, "Zaten Sayın Başkan, bizim ortaya koyduğumuz iş modelinde aradığımız ana yükleyiciyi ifade ediyor. Bu akşam TOBB Başkanı ile bir toplantımız olacak, bu toplantıda yeni modelin esaslarını görüşeceğiz ve ayrıntıları konuşacağız." dedi.

Gazetecileriden gelen, "Yerli otomobil konusunda bir tarih verilebilir mi?" sorusuna, "Özel sektör öncü ve yüklenici olacak. Onlarla anlaşmaya vardıktan sonra tarih konusunda kesin konuşmak daha doğru olabilir ama bizim hedefimiz 2019 ylılında ilk modelin ortaya çıkması." yanıtını verdi.

Bakan Faruk Özlü, Türkiye'de geçtiğimiz sene 1,5 milyondan fazla araba üretildiğini ve bunun yüzde 76'sının ihraç edildiğini ifade etti. Faruk Özlü,"Türkiye otomotiv sektöründe ihracat yapan bir ülke. Dünyanın en prestijli otomobil firmalarına parça üreten yan sanayimiz var. Türkiye otomotiv sanayi konusunda tasarımıyla, üretimiyle, ihracatıyla son derece gelişmiş bir ülkedir. Türkiye olarak sadece kendi admızı taşıyan markamız yok. Türkiye'nin kendi sanayisinin tasarladığı, test ettiği, onayladığı ve piyasaya sürdüğü bir markası heniz yok.Bu sebeple projenin adını, 'yerli marka otomobil' diye ifade ediyoruz çünkü, şu an Türkiye'de üretim yapan şirketler de yerli. O şirketlerde Türk işçiler çalışıyor, ihracat yapıyor, ekonomiye katkı sağlıyorlar ve bizde onları yerli ürün olarak kabul ettik.. Şu anda olmayan tek şey yerli markamızdır diyen Bakan Özlü, İnşallah bu yaptığımız proje yerli bir markanın oluşması adına çok gerekli bir çalışma olacaktır." açıklamasında bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *