» 
 

Yerli takograf sayesinde ülkeye 1 milyar avro katkı sağlandı

Yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanılması zorunlu dijital takograf cihazının yerli üretimi sayesinde 1 milyar liralık kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçildi.

Dijital takograf cihazının yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanımı zorunlu. Cihazın yurt içinde üretilmesi ile ise 1 milyar avroluk kaynak yurtta kaldı. Uluslararası Takografçılar Derneği Başkanı Mustafa Çobanlı yaptığı açıklamada, yerli dijital takograf cihazı için ilk olarak Kocaeli Üniversitesi Teknopark'ın Pars Ar-Ge Bilgi Teknolojileri firması tarafından Ar-Ge ve ürünleştirme çalışmalarının yapıldığını, daha sonra ise Aselsan'ın yerli takograf cihazını piyasaya sürdüğünü anlattı.

Türkiye'nin dijital takograf üreten beşinci ülke olduğunu belirten Çobanlı, büyük bölümü uzun süreli araç kullanımı ve şoför yorgunluğuna bağlı meydana gelen kazalar nedeniyle araçların hızını ve kullanım sürelerini denetlemek üzere geliştirilen takograf cihazının geçtiğimiz yıldan itibaren zorunlu hale geldiğini hatırlattı.

Yerli takograf fiyatı yüzde 20 daha uygun

Millli imkanlarla üretilen takograf cihazının ülkemizdeki ileri teknoloji ürünler envanterine yeni bir cihazın eklenmesini sağladığını belirten Çobanlı, bu ürünlerin şimdiye dek yurt dışından temin edilmek zorunda kalındığını, yurt içinde üretilmesiyle birlikte ise yaklaşık 1 milyar avroluk kaynağın yurt dışına gitmesinin önüne geçildiğini ifade etti. İthal ürünlere göre yerli dijital takograf cihazının yüzde 20 daha uygun fiyata edinilebildiğini de belirten Çobanlı, bu sayede yük ve yolcu taşımacılığı yapan firmalara ekonomik açıdan kazanç sağlandığını da vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *