» 
 

Yerli ve Milli kredi kartı TROY 1 Nisan'da kullanılmaya başlıyor

Milli helikopter, milli silah, milli tank derken şimdi de sıra 'milli' ödeme yöntemi 'TROY' da (Türkiye Ödeme Yöntemi). Türkiye banka ve kredi kartlarında milli ödeme yöntemi TROY'u kullanacak. Çalışma 1 Nisan 2016 tarihinde kullanılmaya başlanacak.

Banka kartları ve kredi kartlarının alt köşesinde gördüğünüz VISA ABD’nin, MASTERCARD ise İNGİLTERE’nin ödeme yöntemi. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından hayata geçirilecek olan TROY 164 milyon banka kartında kullanılabilecek. BKM Genel Müdürü Soner Canko, kısa süre sonra kullanılmaya başlayacak olan TRoy hakkında bilgi verdi. Artık Türkiye'nin kendi ödeme yöntemini bulmasının zamanının geldiğini vurgulayan Canko, yurt içinde kullanımda olan 106 milyon banka kartı ve 58 milyon kredi kartının yanı sıra 2.4 milyon POS cihazından da bahseden Canko, Türkiye'de bunlarla yapılan toplam işlem tutarının 400 milyar doları bulduğunu belirtti.

Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde bu uygulamaların hayata geçirildiğini belirten Canko, Brezilya, Çin ve Rusya gibi ülkelerin de bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Yapılan bu çalışmanın ne kadar doğru olduğunun anlaşıldığını belirten Canko, tüm bankaların bu uygulamaya katılmaya istekli olduklarını da ifade etti. Tüm POS cihazlarında artık TROY kullanılabileceğini belirten Canko, 45 bin ATM'nin para ödemesi gerçekleştireceğini de kaydetti.

TROY anlaşma sağlanabilirse yurtdışında kullanılabilecek, internet alışverişlerinde geçerli olacak. Aidat konusunda bankaların karar vereceği TROY, muhtemelen diğer banka kartı ücretlerinden daha düşük olacak. 1 Nisan 2016’da kullanıma açılacak olan TROY, Türkiye’deki tüm bankalarla anlaşma sağlanmasının ardından tüm pos cihazlar ve ATM’lerde geçerli olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *