Yerli yazılım firmaları kamu avantajı ile desteklenecek

Yerli yazılım firmalarına kamu alımlarında fiyat avantajı sağlayacak olan düzenleme için start verildi. Yüksek Planlama Kurulu'nda kabul edilen Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı'na göre yerli yazılım firmaları desteklenecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda bir plan hazırlandı ve buna ilgili kurum ve kuruluşlar da katkı sağladı. Yazılım pazarını büyüterek ihracatı ve sektörün istihdamını arttırmak hedefleri çerçevesinde yazılım ve bilgi teknolojileri alanında ülke olarak uluslararası standartlarda ürün ve hizmet üreterek sektörde söz sahibi olmak amaçlanıyor.

Bilişim firmaları belgelendirme/yetkilendirme sistemi

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi'nde bulunan Siber Güvenlik Enstitüsü yeniden yapılandırılarak adı "Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Enstitüsü" olacak.

Kamuda yerli yazılım firmalarına avantaj sağlanacak

Kamu alımlarında yerli yazılım firmalarında fiyat avantajı sağlanmasına yönelik düzenleme Kamu İhale Kanunu'nda yapılacak ve erken yaşta bilgisayar bilimleri ve programlama kültürü edinilmesi için müfredat çalışmaları yapılacak.

Yazılım geliştirme yarışmaları

Genç iş gücünün istihdama katılmasını sağlamak amacıyla bilgisayar ve yazılım etkinlikleri kazandırılacak eğitimler verilecek ve ulusal yazılım geliştirme yarışmaları düzenlenecek.

Söz konusu plan çerçevesindeki stratejik hedefler ise "ulusal bilinci artırmak ve altyapıyı güçlendirmek, hukuki ve idari düzenlemeleri yapmak, nitelikli insan kaynağı geliştirmek, uluslararası rekabet gücünü artırmak" olarak belirlendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *