» 
»
 

Yeşil yapraklı sebzeler zekayı koruyor

ABD'li bilim insanları tarafından ortaya konan yeni araştırma sonuçlarına göre, özellikle yaşlılarda yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, "kristalize zeka" olarak adlandırılan çevresel zekanın korunmasına büyük rol oynuyor...

ABD'de bulunan en büyük bilimsel araştırma enstitülerinden birine sahip Illinois Üniversitesinden görev yapan araştırma ekibi tarafından ortaya konan verilere göre, özellikle lutein maddesi içeren brokoli, ıspanak, kara lahana gibi yeşil yapraklı tüketmek beyin hüzrelerini korumada kalkan vazifesi görüyor.

65 ila 75 yaş aralığındaki 122 sağlıklı katılımcıya uygulanan standart kristalize zeka testi ile elde edilen verilere göre, bu katılımcıların lutein seviyesi ölçülerek manyetik rezonans (MR) tekniğiyle beyinleri mercek altına alındı. İncelemere göre özellikle kristalize zekanın korunduğu bilinen gri cevherede yoğunlaşan ekip, lutein miktarı yüksek katılımcılarda zeka testi sonuçlarının daha yüksek çıktığını belirledi.

Konu hakkında açıklamada bulunan araştırmacılarda Marta Zamroziewicz, lutein miktarının beslenme çeşidi ile doğru orantılı olduğunu, bu lutein miktarının artışının uzun vadeli beslenme alışkanlığı ile ilişkili olduğunu kaydetti. Zamroziewicz, luteinin, beyin sağlıklı biçimde yaşlanırken, bilişsel işlevlerin korunmasının temel kaynağı olduğunu açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *