» 
»
 

Yetişkinlerde saç dökülmelerinin en büyük sebepleri nelerdir?

Dr. Emrah Çinik, kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerinin arasında genetik faktörlerin bulunmasının yanı sıra demir ektikliği anemisi, tiroid hastalığı, hormon dengesizlikleri, yoğun stres ve dengesiz beslenme de en büyük sebeplerden sadece birkaçı.

Dr. Emrah Çinik, kadınlarda saç dökülmesine karşı uyarıda bulundu. Dr. Emrah Çinik, "Saç dökülmesi sorunu erkeklerde daha sık olmakla beraber erkek ve kadın ayrımı olmadan neredeyse herkesin ortak sorunudur. Ancak ptikolojik olarak olumsuz etki kadınlarda çok daha belirgindir" diye belirtti.

Peki saç dökülmelerinin en büyük sebepleri nelerdir?

Saç dökülmelerini engellemek için ancak erkek dönemde uygulanacak olan Saç mezoterapisi ve PRP tedavisi ile mümkün olabileceğini belirten Çinik, kadınlarda saç dökülmesinin sebeplerini şöyle belirtti

"Kadınlarda saç dökülme problemlerinin en büyük nedeni genetik faktörlerdir. Hormon dengesizlikleri kadınlarda görülen saçın zayıflaması ve dökülmesinin önemli bir nedeni ise hormon tedavileridir. Kullanılan doğum kontrol hapları saç dökülmelerine sebep olabilir. Tiroid hastalığı, tiroid bezinin fazla veya az çalışma ile ilgili yaşanan hormon bozukluğu sırasında saç dökülmesi yaşanabilir. Demir ektikliği anemisi, kadınların saçlarının zayıf görünümlü olması ve kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden birisidir. İlaçlar, stres, yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme de saç dökülmesine neden olan etkenlerden bazılarıdır. Özellikle bilinçsiz yapılan diyetlerde vitaminin, proteinin, minerallerin vücudun ihtiyacı olandan daha az seviyede alınması. Strese yol açan her etken, olmusuz etkisini saçların seyrelmesine, saçların zayıflamasına veya saçların dökülmesine sebep olabilir.  Genel ve yaygın saç dökülmesi olan kadınlarda başın arka kısmındaki saçlarda dökülme varsa, nakil edilen saçların da dökülme olasılığı vardır. Bu nedenle, kadınlardaki genel ve tepe bölgesinde saç kayıplarında ilk tedavi yöntemi medikal ilaç tedavisi ve saç dökülme tedavileridir." diye ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *