YGS bitti, şimdi sıra LYS'de! 2017 YGS soru ve cevap anahtarı yayımlandı

Bugün gerçekleştirilen YGS 2 milyon 265 bin 902 adayın katılımıyla gerçekleştirildi. YGS puanı yeterli olan adaylar LYS'ye girebilecek. YGS soruları ve cevap anahtarı da ÖSYM'nin sitesinden yayımlandı.

YGS soruları ile cevap anahtarı ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yayımlandı. 2017 YGS temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı için www.osym.gov.tr adresi ziyaret edilebilir. Telif haklarının ÖSYM'ye ait olduğu belirtilen 2017 YGS soruları ve cevap anahtarı, ÖSYM'nin yazılı izni olmadan dağıtılamayacak ve çoğaltılamayacak.

2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı bugün yapıldı ve 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu saat 10.00'da başlayan sınavda adaylara 160 dakika süre verildi. Sınava girecekleri bina kapılarında kimlik kontrolleri ve giriş işlemleri gerçekleştirilen adaylar sınava alınırken, yurdun çeşitli yerlerindeki bazı adaylar ise sınava geç kaldıkları için binaya alınmadı. Bina kapıları 09.45'te kapatılırken kapıda kalan adaylar gözyaşlarına boğuldu.

Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği ortak müfredata göre Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testleri uygulanırken, YGS'de Türkçe soruları 40 adet, tarih soruları 15 adet, coğrafya soruları 12 adet, felsefe soruları 8 adet ve din kültürü ve ahlak bilgisi soruları ile ilave felsefe soruları 5 adet, temel matematik soruları 40adet, fizik soruları 14 adet, kimya soruları 13 adet ve biyoloji soruları ise 13 adet olarak adayların karşısına çıktı.

YGS sonuçları, her test için yapılacak ayrı ayrı değerlendirmeler sonucunda Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri testleri için ayrı ayrı standart puan hesaplanması ile ortaya çıkacak. En az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alan adaylar bir yükseköğretim programı tercih etme ve LYS'ye girme hakkı elde ederken, 150 puan altı alan adaylar için bu hak söz konusu değil. YGS puanı 150 altı olan adaylar için Y-YGS yani yerleştirme puanı hesaplanmayacak. YGS puanı en az bir testten 180 ve üstü olan adaylar ise Lisans Yerleştirme Sınavlarına girme hakkını kazanacak.

YGS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?
Adaylara YGS sonuçları için herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecek ve sonuçları öğrenmek için TC kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM internet sitesi https//sonuc.osym.gov.tr adresinden ya da mobil uygulamalarından giriş yapılabilecek. Adaylardan YGS puanı en az birinden 180 ve üzeri olanlar istemeleri halinde LYS'ye başvuru yapabilecek. LYS başvuruları 4-17 Nisan arasında alınacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *