YGS giriş belgesi internet üzerinden erişilebilir

YGS adayları sınav giriş belgesi için internet üzerinden ais.osym.gov.tr adresini ziyaret edebilir ve belgelerine ulaşabilir. Sınav öncesi dikkate alınması gereken de bazı hususlar bulunuyor.

Adayların büyük merakla beklediği ve 12 Mart 2017'de gerçekleştirilecek olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) giriş belgeleri internet üzerinden yayınlandı. YGS başvurusu yapan adaylar ais.osym.gov.tr adresinden sınav giriş belgesi çıktısını artık alabilirler. Sınav giriş belgesinde adayların sınava girecekleri yer gösteriliyor. TC kimlik numarası ve aday şifresi ile ilgili adrese giriş yapıldıktan sonra sınav giriş belgesi çıktısı alınması gerekiyor.

Belge üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgilerinin yanı sıra adayın fotoğrafının da yer alması gerekiyor. Sınav giriş belgelerini yazıcıdan çıkaran adayların belge üzerinde fotoğraflarının bulunmasına özen göstermeleri isteniyor. İnternetten alınacan olan sınav giriş belgelerinin renkli ya da siyah beyaz olarak sınav günü adayın yanında bulundurulması, belgenin ön ya da arka kısmında ÖSYM'nin bilgileri dışında herhangi bir yazı, resim ya da işaretin bulundurulmaması gerekiyor.

Adaylar sınava girecekleri sırada bina girişlerinde çanta ya da benzeri eşyaları bulunduramayacak. Metal aksesuar, içermeyen kıyafetlerle sınavdan en az bir saat önce bina önünde hazır bulunmaları gereken adayların yoğunluk yaşanmaması için bu uyarılara özen göstermesi isteniyor. YGS başlama saati öncesi 15 dakika kala binalara adayların alınma işlemleri tamamlanacak ve 09.45 itibariyle sınav binalarına giriş yapılamayacak.

YGS SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLA

YGS adayları için ÖSYM uyarılarda bulundu. 2017 YGS'nin tek oturumda yapılacağı hatırlatılarak sınavın başlama saati 10.00 olduğu ve 160 dakika süreceği belirtildi. Sınava girecek adayların yanlarında 2017-YGS giriş belgesi, nüfus cüzdanı (TC kimlik kartı) ya da süresi geçerli pasaport aslını bulundurmaları şart. Bunlar dışında belge ve kartlar ile sınava gelen adaylar sınava alınmayacağı için belgeler konusunda dikkatli olunması gerekiyor.
Öte yandan sınava gelirken de adayların yanlarına alamayacakları eşya ve araç gereçler buluyor. Çanta ve benzeri eşyaların kesinlikle sınav binalarına getirilmemesi istenirken, sınava gelirken üzerinize giyeceğiniz kıyafetin de metal aksesuarlar içermemesi konusunda uyarı yapılıyor.

GEÇİCİ KİMLİK KARTI

YGS başvurusu yapan adayların, yeni kimlik kartı verilinceye kadar kendilerine verilecek olan belgelerde 15 gün geçerlilik süresi kapsamı genişletildiği için kimlik kartı talep belgesi ya da geçici kimlik kartı ile sınava girebilecekleri belirtildi. 22 Şubat'ta adaylara konuya ilişkin duyuru ÖSYM internet sitesinden yapılmıştı.
1998-99 ve 2000 doğumlu adayların kimlik kartları öncelikli olarak basılacak ancak güncel fotoğraflı, soğuk damgalı mevcut nüfus cüzdanları, TC kimlik kartları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportlar ve yeni kimlik belgesi alınana kadar geçici kimlik belgesi ve kimlik kartı talep belgeleri de sınava girebilmeniz için yeterli olacak.

Sınava girecek öğrencilerden Aslı D. haberakar'a yaptığı açıklamada "Kimlik kartı ilk başta biraz kafamızı karıştırmıştı ancak şimdi yapılan bu uygulama oldukça rahatlatıcı oldu. Artık her şey daha net" şeklinde konuştu.

Yine adaylardan Murat T. "Sınava girerken lütfen arkadaşlar yanlarında getirmemesi gereken eşyaları getirmesinler. Kapıda yığılmalar olduğunda salonlara girişimiz de gecikiyor. Koyulan kurallar belli. Riayet edilmesi kendimiz için de iyi olacaktır." yorumunu yaptı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *