YGS Sonuçları açıklandı

12 Mart Pazar günü yapılan YGS Sınavının merakla beklenen sonuçları açıklandı.. Binlerce adayın ter döktüğü sınavda 09.45 kuralı tartışma yaratmış, uzun süre gündemde kalmıştı. YGS sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ sitesinden öğrenebilirsiniz...

12 Mart 2017 Pazar günü binlerce üniversite adayının katıldığı, üniversiteye girişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınava (YGS)’nin beklenen sonuçları açıklandı.  Üniversiteye zorlu giriş için ter döken binlerce adayın katıldığı sınavda 09:45 kuralı tartışma yaratmıştı. ÖSYM tarafından bu yıl ilk defa uygulanan saat kuralında sınava geç kalan adaylar olmuştu. ÖSYM gerek internet sitesinden, gerek sosyal medya platformlarından adayları sürekli uyarmış. Sınav günü uygulanan saat kuralına tepkiler büyük olmuştu. LYS'ye 1.5 milyon aday 180 barajını aşarak girmeye hak kazanırken yüzde 30 kişi elendi. Kızlar sınavda daha başarılı performans sergiledi. Kızların sınavda başarı oranı yüzde 73,7 olurken, erkeklerin oranı ise yüzde 66 oldu. Sınava giren 2 milyondan fazla kişinin 1.457'sinin sınavı iptal edildi. Sıra LYS'ye geldi. İkinci basamak olan LYS'ye başvurular 4-17 Nisan 2017 tarihinde başvurulabilecek. LYS 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00’da LYS-4 Sosyal Bilimler sınavıyla başlayacak. Bunu 11 Haziran Pazar günü saat 10.00’da uygulanacak olan LYS-1 Matematik, 17 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da uygulanacak LYS-2 Fen Bilimleri , aynı gün saat 14.30’da uygulanacak LYS-5 Yabancı Dil ve 18 Haziran Pazar günü saat 10.00’da uygulanacak LYS-3 Edebiyat-Coğrafya izleyecek.

YGS PUAN HESAPLAMASI

YGS'de 4 yanlış bir doğruyu götürüyor. Bu her teste ham puan alacak. Ham puan testin ortalaması 50 olan ve standart sapması 10 olan standart puanların hesaplaması şeklinde yapılacak. ÖSYM tarafından iptal kararı verilen sorular değerlendirme dışında kalacak. Geri kalan puan sonrasında hesaplanımış olan standart puanlar ÖSYS kılavuzunda yer alan tablo-1'dek iağırlık kullanılarak sınava girecekler. YGS puanlarının hesaplama işlemi yapılacak. YGS baraş puanlarını geçmek ise 160 soruda 20 net yapılması gerekiyor. Bu durumda alınacak puan 150 oluyor. 150 puan ile Açıköğretim Fakültesine girilirken, LYS sınavlarına girilemiyor. LYS sınavlarına girebilmek için en az 32 net ile taban puanın 180 olması gerekiyor. 150 ile 180 arası puan alanlar adaylar sadece ön lisans programlarını tercih edebilecekken, Bu adaylar LYS'ye giremiyor. Puanları 180 olan adaylar YGS'ye girebiliyor. Özel Yetenek Sınavıyla öğrenci alan yüksek öğretim programları için ise 150 ve üzeri puan almak gerekiyor. 

YGS sınavına geç kalan öğrencilerin durumu hakkında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) nun raporunu beklediklerini söyledi. Çalışmanın tüm hızıyla sürdüğünü belirten Yılmaz rapora bakarak hareket edeceğiz değerlendirmesinde bulundu. 

LYS BAŞVURULARI 4 ile 17 NİSAN'DA

YGS'deki cevaplar her test için ayrı ayrı uygulanacak. Adaylar Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için standart puan hesaplayacak. YGS'de en az bir puan türünde 150 alamayan adayların LYS'ye girme hakkı bulunmuyor. YGS için 180 ve üzeri bir puana ihtiyaç var. 180 ve üzeri alan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı elde ediyor. Başvurular 4-17 Nisan tarihleri arasında yapılacak.  Adaylar YGS sonuçlarını, T.C.  kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin"https://sonuc.osym.gov.tr"  internet adresinden mobil uygulamalarından öğrenebilecek. osym.gov.tr"  internet adresinden mobil uygulamalarından öğrenebilecek. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *