YGS'de astım ilacı kullandı sınavı iptal oldu

Tokat'ta Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'ye izin alarak astım ilacı ile giren Zehra Betül Baş sınavının geçersiz sayıldığını öğrenince şok oldu.

Astım hastası Zehra Betül Baş (18) astım hastası. İzin alarak sınavı ilaçla girmesine rağmen sınavı iptal olunca adeta şok şayadı. Tokat Milli Piyango İhya Balak Fen Lisesi 4. Sınıf öğrencisi Zehra Betül Baş Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavına görevlilerden izin alarak nefes açıcı tüp ile girmek istediğini söyledi. Görevlilerden olur yanıtını alan Baş sınava girdi. Buraya kadar herşey normal. 28 Mart 2017 tarihinde ÖSYM tarafından sınav sonuçları açıklanınca sınavının iptal olduğunu öğrendi. ÖSYM olarak gerekçe ise "Sınav kurallarına uyulmadığından sınav geçersiz sayılmıştır" denildi. 4 yıldır astım rahatsızlığı bulunduğunu belirten Zehra Betül Baş, stresli durumlarda öksürük ve nefes alamama krizlerine giriyor. Sınavda rahatsızlık vermemek için yanında astım ilacıyla izin alarak sınava giren Zehra Betül Baş açıklamasında YGS sınavına İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi'ne gittiğimde ilacımı ve rahatsızlığımı söyledim. Güvenlik bu durumda olanları bina sorumlusuna yönlendirdiğini söyledi. Yanımda bulunan öğretmen bina sorumlusuna durumumu anlattı ve bina sorumlusundan sorun olmaz sınava girebilir cevabını aldık. Bina görevlisi ise sorun olmayacağını durumu kendilerinin halledeceğini söyledi. Gözetmen belgelerimi kontrol ettiğinde Salon başkanı ilaç kullanan öğrencinin sorun olmayacağını belirtti. Bana bu sınav için ilacın sorun olmayacağını, ama ikinci sınav için ÖSYM'ye dilekçe vermesinin uygun olacağını söyledi. 

SONUCU ÖĞRENİNCE HAYATI KARARDI

Sınav sonuçları açıklandığında sınav kurallarına uymadığınızdan dolayı sınavınız geçersizdir diye yazıyı gören Zehra Betül Baş şok oldu. Böyle bir şeyi beklemediğini söyleyen Baş, kendime hakim olamayarak ağlamaya başladı. İlacın sınavın iptaline neden olduğunu düşündüm. Ama ben izin alarak sınava girdim. Bu sınava emek verdim. bir yılım boşa gitti ve mağdur oldum diyerek psikolog olmak istediğini tekrar sınava hazırlanmasının zor olacağını belirtti. ÖSYM yetkilileri ise sağlık kurulu raporu ile kanıtlanmış hastalığı bulunanların Başkanlığın izni ile ilaç ve gıdalarla sınava girebileceğini fade etti.  

Genç kızın babası Osman Baş ise kızının zor günler geçirdiğini, bu sınava çok hazırlandığını ve mağdur olduğunu belirterek o ağladı biz de onunla birlikte ağladık ifadelerini kullandı. Lütfen emeğe saygı gösterin dedi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *