Yılın öğretmeni sahte diplomalı çıktı

2015 yılında üstün başarı ödülüne layık görülerek Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçilen R.S'nin diploması sahte çıktı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan soruşturmada ise 153 öğretmenin sahte diplomalı olduğu anlaşıldı.

Burası Türkiye diye boşuna demiyorlar. 2015 yılında Başbakanlık tarafından üstün başarı ödülüne layık görülen ve yılın öğretmeni seçilen R.S diplomasının sahte olduğunu bugüne kadar saklamış. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan soruşturma kapsamında ise 153 öğretmen daha sahte diplomalı olarak görev yapmış. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında öğretmenlerin diplomaları incelendi. Yapılan incelemeler sonucunda R.S isimli öğretmenin sahte diploma ile 19 yıl öğretmenlik yaptığı anlaşıldı. Aynı öğretmen 2015 yılında Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni olarak seçilmiş, üstün başarı ödülüne layık görülmüştü. 

SORUŞTURMA AÇILDI

R.S. adlı öğretmenin diploması yetkililer tarafından istendi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesine ait geçici mezuniyet belgesi düzenleyerek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne veren R.S. yapılan incelemelerin ardından belgesinin sahte olduğu anlaşıldı. Savcılığa intikal eden olayda öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Yaklaşık 19 yıl sahte diplomayla görev yaptığı anlaşılan öğretmene savcılık tarafından dolandırıcılık suçundan ötürü 3 ile 7 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı. Öğretmen'in Trabzon'da görev yaptığı sırada aldığı 350 bin TL ile diğer illerde görev yaptığı süre içinde aldığı tüm ücretler faiziyle birlikte geri alınacak. 

2015 ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ VE YILIN ÖĞRETMENİ

Üstün başarı ödülüne layık görülen ve 2015 yılında Başbakanlık tarafından yılın öğretmeni seçilen 4 çocuk annesi R.S. verdiği ilk ifadesinde suçunu kabullenerek sahte diplomayı 19 yıl önce Ankara Sincan'da İrfan adlı bir şahıstan aldığını söyledi. Bu diplomanın temini konusunda da bir bilgi hatırlamadığını ifade etti. Sahte diplomalı öğretmenin "Yılın Öğretmeni" seçilmesi de şaşkınlık yarattı. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele kapsamında yine Milli Eğitim Bakanlığı'(nın yaptığı incelemelerde 153 öğretmenin diplomasının sahte olduğu anlaşıldı. Bakanlık şimdi soruşturmayı derinleştirerek yüzbinlerce öğretmenin diplomasını incelemeye aldı. Sahte diplomalı öğretmenin diplomasını nasıl aldığı henüz netlik kazanmadı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *