» 
 

Yıllık izinler artık istenildiği kadar bölünebilecek

Torba yasa ile artık resmi tatiller uzatılabilecek. Çalışanlar izinlerini istedikleri kadar bölme hakkında sahip oluyor.

Yeni torba kanun artık çalışanların izinlerini istedikleri kadar bölmelerine olanak sağlıyor. Daha önce 10 günden az olmayacak şekilde 3 parçaya bölünebilen yıllık izinler artık istenildiği kadar bölünebilecek. 1 yılını dolduran çalışanlar, kıdemlerine göre önce 10 günlük iznini sonra da kalan iznini istediği kadar parçaya bölerek kullanabilecek.

Bu durumda çalışanlar 10 günlük izinleri sonrasında isterlerse 1 gün bile izin kullanabilecekler. Çalışılan yıla göre belirlenen izin süreleri 1 yıldan 5 yıla kadar çalışma süresi olanlara 14 gün, 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 gün, 15 yıl ve üstü çalışma süresi olanlara 26 gün en az olacak şekilde veriliyor. 18 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara ise çalışma süresine bakılmaksızın en az 20 gün izin veriliyor.

Özellikle resmi tatillerde cuma günü işbaşı yapılması gerektiği durumlarda çalışanların oldukça işine yarayacak bu düzenleme sayesinde 1 gün izin çalışanlar için hafta sonunu da kapsayan 9 günlük uzun bir tatile dönüşebilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *