» 
»
 

Yıllık izinlerde yeni bir dönem başlıyor

İş Kanunu'ndaki yıllık izin yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı. 10 günü aşan izin süreleri sınırsız bölünecek, izin süreleri ne kadar bölünürse de o kadar daha çok tatil fırsatı olacak. Değişiklikler bu yazdan itibaren uygulanacak. Detaylar....

Alınan bilgiler doğrultusunda, bu zamana kadar yıllık izinler 10 günden az olmaması üzere, maksimum üçe bölünebiliyordu. Bu yeni dönemde işçiler artık 10 gün haricinde izinlerini isterlerse 1 gün kullanabilecekler. Bu durum çalışanlar için bir yarar sağşayacak. Dini bayramların ve ulusal bayramların ilk günlerinde veya son günlerinde senelik izinlerini ekleyebilecek ve by şekilde hafta sonu ile de birleştirerek daha uzun süre izin kullanabilecekler. Ramazan Bayramı 2016'da 5 Temmuz ve Salı günü ilk günü olacak ve perşembe günü son günü olacaktır. Pazartesi günü öğle vaktine kadar ve cuma günü izin alan çalışan bayram tatilininde araya girmesi ile tam 9 gün tatil yapmış olacak. 9 günlük tatil için sadece 1 günlük izin kafî olacak.Nedeni ise 12 Eylül'e denk gelen Kurban Bayramı pazartesi günü başlayacakm ve perşembe günü sona erecektir. Çalıştıran kişi, blokları halindeki 10 günlük izni bölemeyecek eğer bölerse iş başına 285 TL para cezası ödemek zorunda kalacaktır.

İş Kanunu'ndaki yeni sisteme göre, kaç senelik çalışanlar kaç gün izin kullanabilecekler? Bir iş yerinde bir seneden 5 seneye kadar çalışanlara 14 gün izin hakkı, beş yıldan onbeş yıldan az olan çalışanlara 20 gün izin hakkı, onbeş yıldan ve daha fazla zamandır çalışanlara 26 gün izin hakkı sağlanacaktır. Şöyle bir durum vardır ki, 18 yaştan küçük ve 50 yaşından büyük ise çalışan, 20 gün kesin izin verilmelidir. Memurların senelik izinleri ise en az 20 gün olacak. Devlet memurlarında ise durum şöyle, 1 seneden 10 seneye kadar olan memur çalışanlara 20 gün, 10 seneden fazla olanlar 30 gün izin kullanabilecekler. Gidiş ve dönüş günleri de eklendiğinde ekstra iki gün daha izin kullanmış olacaklar. İzin kullanacak işlerin çalıştırandan izin paralarını peşin isteme haklarına sahiplerdir. İzine çıkmadan önce izin paralarını peşin veya avans şeklinde alabilme hakları bulunuyor. Fakat izin yerine para isteme haklarına sahip değillerdir. İzin yerine parasını isteyen işler reddedilecektir. İşçinin böyle bir izin hakkı varken haklarınından vazgeçmesi pek de mümkün değildir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *