» 
 

Yıllık izinlerinizi kullanmasanız da parasını alabiliyorsunuz

Çalışanlar yıllık izinlerini kullanamasa dahi işten çıkarıldığında ücretini alabiliyor. Yoğun çalışma ortamında izne çıkamayanlara izin ücretini alma hakkı getirildi.

Yoğun çalışma ortamında iş yoğunluğundan izin kullanamayanların izin ücretini alma hakkı bulunuyor. 4857 sayılı İş Kanunu gereğince İşyerinde en az bir yıl çalışan işçilere izin hakkını elde etmiş oluyorlar. İşçiye verilen izin çalışma süresi ve yaşa göre değişkenlik gösterebiliyor. Eğer hizmet süresi 1 ile 5 yıl arasında ise 14 gün izin yapılabiliyor. 5 yıldan ile 15 yıl arasında çalışmış olanlar ise 20 gün isin yaparken 15 yıldan fazla çalışma süresi olanlar ise 26 gün izin kullanmış olacak. 18 ve daha küçük yaşında olanlar ile 50 ve daha yukarı yaşta bulunanlara verilecek izin süresi ise 20 gün. Bunun yanında yer altı işçilerinde ise durum değişiklik gösteriyor. Yer altı işçileri 4 gün fazladan izin kullanmış oluyorlar.

İZİN PARASI NET ÜCRETE GÖRE VERİLİYOR

Herhangi bir işte çalışan işçi işten ayrıldığında ise kullanmadığı izinlere ait hak kazandığı izin ücretlerini sözleşmenin sona erdiği net veya brüt ücret üzerinden alabiliyor. İşverenin bu ücretleri ödemesi şartı bulunuyor. İzin ücretleri net hesaba göre yapılırken buna Asgari geçim indirimi bunların dışında tutuluyor. Brüt hesaba göre yapılan değerlendirmelerde ise vergi ve prim kesintisi yapılabiliyor.

YASAL FAİZİNİ DE ALABİLİYORSUNUZ

Eğer işveren izin parasını ödemeye yanaşmazsa hukuki yollar her zaman açık. İş sözleşmesi sona erdiğinde izin ücretleri için zaman aşımı süresi de başlamış oluyor. Konuyla ilgili uzmanlar 1 Temmuz 2002 yılından önceki izin ücretleri için zaman aşımı süresinin 5 yıl olduğunu söylerken 1 Temmuz 2012 yılından sonraki izin sürelerinin 10 yıl olduğunu bunun yanında ücretin yasal faizle de işletilebileceğini söylüyor. Aynı zamanda yasalara göze hafta tatili, genel tatil günleri ve ulusal bayramlara denk gelen izin süreleri yıllık izinden düşülemeyeceği gibi iznin kullanıldığı derfter ve belgeleri de işverenler ispat etmek durumundalar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *