» 
»
 

Yiyeceklerin taze ya da bayat olduğunu anlamanın püf noktaları

Bilinçli ve sağlıklı beslenme gün geçtikte değer kazanıyor. Alınan ürünlerin sağlıklı koşullarda sunulması da büyük önem arz ediyor. Ancak ürünlerin taze mi bayat mı olduğunu anlamak sanıldığı gibi zor değil. İşte yiyeceklerin taze ya da bayat olduğunun anlaşılması için bazı önemli ipuçları...

Herkesin mutfağında olmazsa olmaz besinler vardır. Patates, soğan, ıspanak, karnabahar, fasulye ve daha onlarcası… Fakat uzun süre bekleyen sebze ve meyvelerin besin değerlerini zamanla kaybettiğini biliyor musunuz? Peki yoğurt, süt, peynir, yağ gibi besinlerin doğru koşullarda ve kaplarda saklanmadığında pek çok mikroorganizma tarafından saldırıya uğradığını? Hele ki oda sıcaklığında duran yumurtaların salmonella enfeksiyonu taşıma riskinin olmanın olduğunu? Uzmanlar, günümüzde insanların giderek sağlıklı beslenme konusunda daha bilgili olduğunu vurguluyor. Ancak yiyeceklerin taze mi yoksa bayat mı olduğunu anlamak için belirli noktalar olduğu da belirtiliyor.

Her evin olmazsa olmazı kuru soğanın taze olanlarını almak için nemlenmiş, yumuşak ya da filizlenmiş olmaması gerekiyor. Dış görünümü güzel olsa bile kötü koku yayan soğanın çürüme yolunda olduğunu anlamak çok ta zor olmamalı. Soğan kabuklarının rengi de çok önemlidir. Yeşilimsi bir rengi olan soğan kesinlikle alınmamalıdır. Patatesin kabuğunun renginin de yeşile dönük olmaması gerekiyor. Çünkü yeşilimsi renkteki patateste solanın olarak adlandırılan bir madde vardır ki bu da zehirlemeye yol açabiliyor. Özellikle vücut direnci olan kişilerde ciddi hastalıklar meydana getirebiliyor. Filizlenen patates tüketildiğinde ise kişide ishal, baş dönmesi, kusma gibi zehirlenme belirtileri görülebiliyor.

Diri ve canlı görünen yeşillikler güvendiğiniz marketlerden ya da manavlardan alınmalıdır. Soluk renkte ve cansız görünen yeşillikler bozulmaya yüz tutmuş olabilir. Kahverengi lekeleri olan brokoli ve karnabahar da bu besinlerin taze olmadığını gösteriyor. Yumurtanın ise 4 santigrat derecenin altında muhafaza edilmemesi gerekiyor. Aksi takdirde yumurta içerisinde mikroorganizmalar ürüyor ve bu da kabuktaki salmonellanın yumurtaya geçmesine neden oluyor. Alınan yumurtanın çatlak olmamasına ve son tüketim tarihine dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı şekilde çabuk bozulabilen süt ve süt ürünlerinin de soğuk ünitelerde saklanması gerekiyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *