» 
»
 

Yoğurt kanser yapar iddialarına yanıt USK'dan geldi

Yoğurdun sadece süt ve yoğurt mayasıyla üretildiğini belirten Ulusal Süt Konseyi, bunun dışında yoğurda katkı maddesi koymanın yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Yoğurdun kanser yaptığı iddialarının gündeme gelmesi sonrasında yazılı bir açıklama yapan Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, beslenmede en temel gıdalardan biri olan yoğurdun değerinin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını ve dünyada daha fazla tüketiminin desteklendiğini kaydetti. Çallı, ülkemizde kültürel bir miras olan yoğurdun korkulacak bir şey haline getirilmeye çalışıldığını vurguladı.

Çallı "Hiçbir bilimsel dayanağı bulunmayan, hiçbir doğruluğu olmayan, yalan yanlış söylemleriyle insanları ürküterek ilgi toplamaya çalışan korku tacirlerinin, ambalajlı yoğurtları kanser hastalığıyla ilişkilendirecek kadar ileri gittiğini ve halkımızı yoğurt tüketmekte tereddüde düşürdüklerini üzülerek görüyoruz." dedi.

Sadece süt ve süt mayası ile üretilen yoğurdun içine katkı maddesi koymanın suç olduğunu dile getiren Çallı, "Tüketicilerimizin karşısına çıkan yoğurt markalarının hiçbiri böyle bir ithamla karşı karşıya bırakamayacağımız çok değerli markalarımız, uluslararası gıda güvenliği standartlarını uygulayan, modern ve hijyenik tesislerde üretim yapan çok değerli kuruluşlarımızdır. Toplumumuzu yanıltıcı bilgilerle korkutarak, yoğurtla ilgili şüpheye düşürenleri, hatalarını telafi etmeye, üniversitelerimizi ve bakanlığımızı da bu konuda toplumu aydınlatacak bilgilendirmeler yapmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *