» 
»
 

YÖK'de FETÖ temizliği: Rektörler açıkta, dekanlar istifa etti

Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimlerinin ardından başlatılan soruşturmalarda Yüksek Öğretim Kurulundan da açığa alınanlar oldu. YÖK tarafından istifaları istenen 1577 dekan ise istifalarını YÖK'e sundular.

15 Temmuz'da Fethullahçı Terör Örgütü'nün bir grup örgüt üyesi asker ile birlikte gerçekleştirmeye çalıştıkları darbe girişimlerinin ardından ülke genelindeki soruşturmalar ve çözülmeler devam ediyor. Yüksek Öğretim Kurulu'ndan bugün gelen açıklamalarda FETÖ/PDY terör örgütü ile ilgili bağlantısı olduğu düşünülen rektörlerden ve dekanlardan istifaları istenildi.

Gazi Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yalova Üniversiteleri rektörlerinin açığa alınmasının ardından, YÖK'ten gelen açıklamalarda toplamda 1577 dekanın istifalarını yüksek Öğretim Kurulu'na sunmalarını istediğini belirtti.

Alınan bilgilere göre, YÖK'ten açıklama geldi. İstifaları istenen çeşitli üniversitelerdeki 1577 dekan istifalarını verdiler. AA bünyesinde çalışan haber muhabirine Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya'nın yaptığı açıklamada, üniversitelerindeki 8 dekanın istifalarını aldıklarını ifade etti. Diğer üniversitelerde olduğu üzere kendi üniversitelerindeki istifaları da YÖK'e gönderdiklerini belirtti. FETÖ ile bağlantısı bulunanların istifalarından sonra gerekli atamaların YÖK tarafından yapılacağını ifade etti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde (AKÜ) 13 dekanın istifa ettiği ve bunun Ankara'daki toplantı sonrasında devlet ve vakıf üniversitelerindeki dekanların istifalarının istenmelerinin üzerine gerçekleştiği söylendi. AKÜ'de görevli olan 4 vekil kişinin istifasının ardından toplamda Fakültenin 13 dekanı istifa etti.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ekrem Yıldız'ın açıklamalarına göre, Ankara'daki toplantı sonrası yapılan açıklamalara istinaden 12 dekanın istifasını sunduğu belirtildi. Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey'de 9 dekanın istifasını sunduğunu söyledi. Cumhuriyet Üniversitesi'nde 16 dekan istifasını rektörlüğe verdi. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde ise 6 dekanın önümüzdeki günlerde istifalarını sunacağı söyleniyor.

(OKÜ) Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, (MEÜ) Mersin Üniversitesi, (ÇÜ) Çukurova Üniversitesi'nde toplamda 38 dekan istifasını YÖK'e sundu. Niğde Üniversitesi'nde 8 dekan, YÖK'ün isteği sonrasında görevlerinden istifa ettiler. Ayrıca, 189 görevli personel de görevlerinden alındılar. Iğdır Üniversitesi'nde 6 dekan istifasını verdi.

YÖK BİN 577 DEKANIN İSTİFASININ ONANDIĞINI AÇIKLADI

Yüksek Öğretim Kurumu Genel Kurulu konu ile ilişkili olarak yaptığı açıklamada, 1176 kişi devlet, 401 kişi vakıf üniversitesi olmak üzere toplamda 1577 fakülte dekanının istifasının Başkanlıklarına iletildiğini bu taleplerin ardından YÖK Genel Kurulu'nda istifaların kabul edilmesi kararının verildiği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *