» 
 

Yolcu otobüslerinde sivil polis uygulaması başladı

Bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile yolcu otobüslerinde sivil polislerin görev yapacağı bildirilen uygulama hayata geçirildi.

Artan trafik kazalarının önüne geçebilmek adına başlatılan uygulama hakkında açıklamada bulunan polis memuru Aslan Yılmaz, hayata geçirilen yeni uygulama sayesinde uzun yolda yolcu otobüslerinde yolcuların seyahat süresince emniyet kemerlerini takmaları hususunda bilinçlendirilerek alışkanlık haline getirilmesin sağlanması olduğunu belirtti.

Yılmaz, kendisi bir çok görev arkadaşının Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığınca tarafından aldıkları talimatlar doğrultusunda otobüslerde seyahat etmeye başladıklarını, firma yetkilileri dahil kimsenin bilgisi olmadan biletli bir şekilde yolculuk ettiklerini ifade etti.

Denetimlerin asıl amacının şoför ve yolcuların güvenlikleri için emniyet kemerini takıp takmadıklarını kontrol etmenin yanı sıra yolcuların bu konuda ikaz edilip edilmediklerini tespit etmek olduğunu belirten Yılmaz, denetimde otobüs şoförünün seyahat süresince yapmış olduğu ihlalleri belirleyerek cezai işlem uyguladıklarını da kaydetti.

Uygulama kapsamında, otobüs şoförüne kapalı alanda tütün ürünü kullanmak ve emniyet kemeri takmamaktan toplam 190 lira ceza kesildi. Uygulamanın 81 il genelinde eş zamanlı sürdüğü bildirildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *