» 
»
 

Yüksek bina dönemi kapanıyor. Yatay binalar geliyor..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Şehircilik Anayasası’nda önemli bir değişiklik yaptı. Bundan böyle yüksek binalar yerine yatay binalar inşa edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şehircilik Anayasası ile yeni bir dönem başlatıyor. Taslağa göre artık yüksek binalar değil de yatay binalar inşa edilecek. Bu değişikliğin teşvik’i çıktı. En önemli değişiklik ise balkonlarda yapılacak. Balkonlar odaya katılamayacak. Önceden arkadan bakıldığında 10 ve önden ise 5 kat görünen kot sistemi ise tarih oluyor. Yatay mimarinin teşvik edileceği projede dikey mimariye yer yok. Mevcuttu bulunan parsellerde yapı durumu en fazla yüzde 40 olacak. Böylelikle yüzde 50-60-70 sınırlamasının da önüne geçilmiş oldu. Projede en önemli değişiklik balkon kısımlarında yapılıyor. Balkonlar koridorun başlangıç bölümüne konularak, odalardan bağımsız inşa edilecek. Koridor hiçbir şekilde odaya dönüştülemeyeceği gibi balkonlar da odaya katılamayarak bu bölümden bağımsız olacak.

Eski yönetmeliğe göre avlu, çatı bahçesi, kapıcı dairesi, yangın merdivenleri, sığınak, asansöz boşlukları, kreş ve mescit ile tesisat alanlarına bitişik depoların her katta yüzde 20 olarak emsal kabul ediliyordu ve bu alanlar suistimale uğruyordu. Şimdi bu yanlışlık ta düzenlendi. Yeni düzenlemeyle emsal harici alanlar parsele emsel esas alanların yüzde 30’unu geçemeyecek. Zemin altı emsal dışı sayılacak. Bunun yanı sıra inşaat ruhsatı almadan önce kazı izin belgesinin de alınması zorunlu olacak. Kazı ancak ve ancak ruhsattan en az 3 ay sonrası başlayabilecek.

İNŞAATLAR KADEMELİ YAPILACAK

Arazide eğim varsa inşaatlar kademeli yapılacak. Kademeli inşaatın görünümü ise arkadan 5 ve önden 10 kat olacak şekilde yapılacak. Eğer imar 5 katlı verilmişsi bölgeye sadece 5 kat inşaat yapılacak.

ABD YATAYA GEÇTİ

Yüksek katlı konutlar yavaş yavaş yerini yatay konutlara bırakıyor. Gelişmiş ülkeler ve ABD’de yatay konutlar inşa ediliyor. Yüksek ücretlere satılan binalarda alt gelir düzeyindeki kişiler de oturabiliyor. Yatay kentleşme projeleri günümüzde destek görmeye başladı.

DÜZENLİ VE SAĞLIKLI GÖRÜNÜM

Yatay şehirleşme ile daha düzenli ve sağlıklı görünüm olabiliyor. Yüzyılın projesi olarak değerlendirilen yüksek katlar Türkiye’de pek benimsenmedi. Türkiye’nin tarihi dokusu nedeniyle yatay şehirleşme daha uygun olarak görülüyor.
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *