Yüksek hızlı güneş fırtınası bugün Dünya'yı vuracak!

Dünyanın hayat kaynağı olan Güneş'in bazı durumlarda gezegenimize zarar verebilmekte. Bilim insanları bu zararlardan biri olan Yüksek hızlı güneş fırtınası olayının dünyayı yeniden vuracağı konusunda uyarılar yapıyor.

Güneş fırtınası; Güneşin yüzeyindeki koyu renkli ‘güneş lekeleri’nde, Güneş'in manyetik alanında oluşan bir nevi kısa devre sonucu ışın ve plazma patlamaları meydana gelmektedir. Bu patlamalar sonucu ise röntgen veya ultraviyole gibi ışınlar açığa çıkmaktadır. Uzmanlar, büyük bir patlamanın, milyarlarca ton maddeyi uzayın milyonlarca kilometre derinliğine saçabileceğini belirtmektedir.

Jeomanyetik bir güneş fırtınasının bugün dünya atmosferine çarpması beklenmektedir. Haber kaynaklarına göre, hava uzmanlarının yakından takip ettiği fırtına dünyaya doğru ilerlemektedir ve gezegenin bazı kısımlarını yıpratması beklenmektedir. Güneş fırtınası Dünya'ya 1,6 milyon kilometre hızla yaklaşmaktadır.

Kaynağının Güneş atmosferi olduğu bildirilen fırtına, Dünya'nın manyetik alanı üzerinde önemli etkiye sahip olabilmektedir. Güneş fırtınaları sebebiyle, Dünya'nın dış atmosferi ısınabilecek ve uyduları doğrudan etkileyebilecektir. Söz konusu olan fırtına nedeni ile uydularda oluşacak ısınmadan dolayı GPS, cep telefonu ve uydu televizyon sinyallerinde parazitlenmeler yaşanabilecektir.

1582 yılında yaşanan Güneş fırtınası tam olarak 3 gün sürmüştür. Önce Avrupa sonra ise Asya kıtasını etkisi altına almıştır. Fırtınanın olduğu dönemde teknolojik cihazlarının bulunmaması nedeni ile fırtına ciddi bir hasara neden olmamıştır. Fakat günümüzde durum daha farklıdır. Bilim insanları söz konusu fırtınanın küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca dolar zarara neden olabileceği belirtmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *