» 
»
 

Yüksek Hızlı Tren kalp hastaları için tehlike mi?

Geçtiğimiz günlerde Yüksek Hızlı Tren’de talihsiz bir olay yaşanmış trende yolcunun kalp krizi geçirmesi neticesinde “Yüksek hız kalp krizine yol açar mı?” gündeme gelmişti. İşte sorunun yanıtı…

Merak edilen sorunun yanıtı ile ilgili açıklamada bulunan Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Utku Şenol, normal seyrinde ulaşım için hızlı tren kullanan kişilerin yüksek hız nedeni ile kalp geçirmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Kalp krizlerinde birçok etkenin yanı sıra stresinde güçlü bir tetikleyici olduğunu ifade eden Dr. Şenol, ülkemizde kullanılan hızlı trenlerinin yolcuların konforuna öncelik verilerek tasarlandığını yolcuların o hızı hissetmediklerini bu nedenle de bir tehlikeye yol açmadığını belirtti.

Bu bağlamda Yüksek Hızlı Tren’in kalp hastaları için de herhangi kalp krizi tehdidi oluşturacağı yönünde bir düşüncenin doğru olmayacağını vurguladı. Bunun yanı sıra hastanın tansiyon, şeker gibi bir takım kronik hastalığı varsa, bir de sigara kullanıyorsa her an bir kriz geçirme ihtimalinin olduğunu açıkladı.

Dolayısı ile geçtiğimiz günlerde trende kalp krizi vakasının yaşanmasının Yüksek Hızlı Tren’le ilişkili olduğuna inanmadığını öte yandan yüksek stres, ani gelişen stresinin kalp krizlerini tetikleyebileceği düşündüğünü ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *