» 
»
 

Yüksek sıcak ve neme dikkat! Psikolojinizi bozabilir

Sıcak ve yüksek nem, insanlar üzerinde fiziksel etkinlerinin yanı sıra bıkkınlık, tahammülsüzlük, öfkelenme ve genel bir isteksizlik haliyle birlikte konsantrasyonda azalmaya neden oluyor...

Psikiyatri Uzmanı Dr. Mahir Yeşildal, sıcak hava ve nemin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini değerlendirerek özellikle bu ikilinin ruh sağlığımıza iki temel etkisi olduğunu ifade etti.

Bilhassa nem ve sıcaklığın bireyler üzerinde strese neden olduğunun altını çizen Dr. Mahir Yeşildal, bu ikilinin stresin artmasına ve stres hormonlarının artış göstermesine neden olduğunu kaydetti. Stresin artmasının aynı zamanda adrenalin artması olduğunu belirten Yeşildal, aynı zamanda sıcaklıkların sıvı kaybına neden olmasından dolayı dikkatte azalma, bıkkınlık hali, genel bir isteksizlik haline yol açtığını ifade etti.

Nem ve sıcak havanın uyku kalitesini de düşürdüğünü belirten uzmanımız, uyku döngülerini tamamlayamayan kişilerin öfkeli, sinirli ve gergin olduklarının gözlemlendiğini kaydetti. Alınması gereken önlemlerden de bahseden Yeşildal, yazın en sıcak günlerinin yaşandığı şu dönemde sabah ve akşam ılık bir duş alınmasını, sıvı alımına ve uyku düzenlerine, dikkat etmelerini tavsiye etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *