» 
»
 

Yüksek topuklu ayakkabılar vücuda zarar veriyor!

Günümüzde bayanların şık bir görünüm ve güzel bir duruş için tercih ettikleri yüksek topuklu ayakkabılar vücuda oldukça çok zarar veriyor. Özellikle de topuk boyu 5 santimden uzun olan ayakkabıların verdiği zararlar hayrete düşürüyor.

Kadınların alışverişte ve kombinlerde vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar, zarif ve şık görünmek adına sıkça tercih ediliyor. Ancak uzmanlar bir konuda dikkat çekerek, topuk boyu 5 santimden uzun ayakkabıların vücuda çok zararı olduğunun altını çiziyorlar.

Uygun olmayan, yapı açısından dar ve yüksek topuklu ayakkabıların vücutta şekil bozukluklarını meydana getirdiği vurgulanıyor. Hem ayakların yapısında fiziksel bir değişime hem de yürüyüşten vücudun omurgasına kadar derinden etkileşim sağlıyor.

5 cm'den fazla yüksekliğe sahip topuklu ayakkabılarda, basınç miktarının daha da artması ile birlikte ayakları aşırı yük birikir. Özellikle günlük yaşamda da tercih edildiğinde bir de uzunca bir yol katediliyorsa,ayaklarda şekil bozuklukları oluşmaya başlıyor. Ayrıca ayaklarda, sırtta ve belde ağrılar da meydana geliyor. Özellikle topuklu ayakkabı tercih edenlerde, ayak burkulması sıkça yaşanıyor ve bu nedenle de ayak bileğindeki eklemler ve bağlar da zedeleniyor.

Öte yandan sıkça yüksek topuklu ayakkabı tercih edenlerde tırnak problemleri, parmaklarda nasır problemi, parmaklarda biçimsizlik, aşil tendon kısalığı, diz ağrısı da yaşanıyor. Bu gibi problemlerin yaşanmaması için mümkün mertebe 5 cm'den yüksek topuklu ayakkabılar az giyilmelidir. Topuklu ayakkabı giymek zorunda olduğunuz bir işte çalışılıyorsa yanında topuksuz ayakkabı bulundurularak sıkça değiştirilmelidir. Mola zamanlarında bacak kaslarını esneten egzerizler yapılmalıdır. Akşamları tuzlu ılık su içerisinde ayaklar dinlendirilmelidir. Masaj uygulaması yapılmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *