Yüksekokullara sınavsız geçiş hakkı bu yıl da devam edecek mi?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarına tanınan meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkı için düğmeye basıldı. Milli Eğitim Bakanı ile görüşen YÖK Başkanı Saraç, uygulamanın bu yıl da sürdürülmesi için öneri sundu.

Tüm meslek ve teknik liselerden bu yıl mezun olacak öğrencilerin gözü kulağı bu haberdeydi. Nihayet YÖK harekete geçti ve sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasına yönelik hazırlanan kanun tasarısının bir yıl daha ertelenmesi talebini MEB’e iletti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı makamında tebrik ziyareti gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç, konuya ilişkin talebini de sundu.

Sunulan kanun tasarısının yasalaşması halinde bu yıl mezun olacak meslek ve teknik lise mezunları daha önceki yıllarda yararlanılan yüksekokullara sınavsız geçiş hakkından yararlanamayacak, pek çok öğrencinin başvurusu ise gereçsiz sayılacaktı. 2547 sayılı YÖK Kanunu’ndaki değişiklik öngören tasarısıya ek madde konulması suretiyle uygulamanın bir sene daha ertelenerek bu yıl başvuru yapmış olan öğrencilerin mağdur olmamaları adına görüşünü ileten YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a Bakan Yılmaz olumlu yaklaştı.

Saraç, yeni görevinden dolayı tebrik ettiği Bakan Yılmaz’ı ziyareti sırasında ilettiği sınavsız geçiş ile ilgili önerilerinin dikkate alınacağı ve gerekli adımların atılacağı cevabı üzerine kendisine teşekkürlerini iletti. Uygulama bu yıl da devam ederse mesleki ve teknik ortaöğretim mezunu 70 bin öğrencinin başvuruları dikkate alınacak ve yüksekokullara sınava girmeden geçiş hakkı kazanma şansları bu yıl da devam edecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *