» 
»
 

Yüksekova'da 3 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Hakkari Yüksekova'da son dönemlerde yaşanan güvenlik güçlerine terör örgütünün saldırıda bulunmasından dolayı, bölgenin teröristlerden arındırılabilmesi, halkın can ve mal kaybına uğramaması için 3 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildiği camilerde yapılan anonslar ile ilçe sakinlerine duyuruldu.

Hakkari Yüksekova'da dün akşam saatlerinde meydana gelen terör örgütü üyeleri tarafından roketatarla 1 polis memurunun yaralanması olayının ardından 3 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Gece saat 01:30 sularında ilçedeki camilerden yapılan anonsta ilçe genelinde 3 günlük sokağa çıkma yasağının ilan edildiği duyuruldu. Camilerden yapılan anonslarda, son dönemlerde ülkede meydana gelen şiddet olaylarından dolayı, Yüksekova'dan güvenlik güçlerine silahlı, bombalı ve roketatarlı saldırıların gerçekleşmesinden ötürü, bu hareketlerin engellenebilmesi ve güvenliğin sağlanabilmesi için, artan terör olaylarının önüne geçebilmek amacıyla Yüksekova'da 24.08.2016 tarihinde saat 06:00'dan itibaren 3 gün sokağa çıkma yasağının ilan edildiği bildirildi.

Dün akşam saat 21:30 sıralarında ise Yüksekova'nın Güngör Mahallesi'nde devriye görevinde olan "Ejder" adlı zırhlı araca, teröristler tarafından roketatarlı saldırı yapıldı. Saldırı sonrasında Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak'tan gelen açıklamalara göre, terör örgütü üyelerinin zırhlı araca roketatarlı saldırıda bulunmasının ardından araç içerisindeki 1 polis memurunun yaralandığını belirtti. Ayrıca, Hakkari-Van karayolunda meydana gelen asayiş olayları ile ilgili de yazılı açıklamada bulundu.

22 Ağustos 2016'da İl Jandarma Komutanlığına bağlı İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri tarafından Hakkâri-Van karayolunda yapılan arama çalışmaları sırasında Akbulut Köyü Demirli Mezrası civarında el yapımı patlayıcının tespit edildiği açıklandı. Mayının imha edildiği sırada teröristlerin güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunduğu ve güvenlik güçlerinin saldırıya karşılık vermesi sonucunda teröristlerin kaçtığını belirtti.

23 Ağustos 2016'da Hakkâri-Van ve Yüksekova-Hakkâri karayolunda el yapımı patlayıcı ve mayın arama çalışmalarının yapıldığını, Akbulut Köyü Demirli Mezrası bölgesinde 1 adet el yapımı patlayıcı tespit edildiğini ve güvenlik güçlerinin müdahalede bulundukları sırada teröristlerin patlayıcıyı uzaktan kumanda ile infilak ettiği belirtildi.

Patlamada güvenlik güçlerine herhangi bir zarar gelmediğini ancak yolda hasar oluşmasından dolayı yolun trafiğe bir süre kapatıldığı aktarıldı. Bölgede yapılan aramalarda yine 2 adet patlayıcı düzeneği tespit edildiğini ve kontrollü şekilde imha edildiğini, patlamanın ardından yolun trafiğe açıldığını olayla ilgili tahkikatın devam ettiği ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *