» 
»
 

Yunan polisi 8 bin mülteciyi tahliye ediyor Selanik'e gönderiyor

Sabah erken saatlerde başlayan tahliye operasyonu ile Makedonya sınırında bulunan mültecileri tahliye çalışması başlatıldı. Yunanistan’ın İdomeni kampındaki operasyonu yaklaşık 10 gün sürecek.

Mültecilerin sevki için pek çok polis aracının ve otobüsün kapma geldiğini belirten görgü tanıkları, ayrıca meydana gelebilecek kargaşaya engel olması için de çevik kuvvet ekiplerinin bölgeye getirildiği bilgisini aktardı. Yunanistan’ın İdomeni kampında bulunan 8 bin mültecinin sınırdan uzaklaştırılması amacıyla yapıldığı iddia edilen tahliye çalışmalarına karşı çıkan Suriye, Afganistan ve Irak kökenli mülteciler, oldukça kötü şartlarda yaşıyor olmalarına rağmen kampı terk etmek istemiyor ve mülteciler için yapılan tesislere gitmeye karşı çıkıyorlar.

Hükümet kanadından ise konuya ilişkin yapılan açıklamada kampta bulunan mültecilerin Selanik yakınlarındaki kamplara yerleştirileceği bildirilirken, İdomeni kampının devam etmesinin sadece kaçakçılara yarar sağladığı vurgulandı. Yunan polisi ise tahliye işlemlerine öncelikle demiryolunda bulunan ve hattı kapatan yaklaşık 2 bin mülteciden başlanacağını belirtti. İdomeni kampı ile ilgili basında çıkan iddialar arasında organize suç örgütlerinin kampta faaliyet gösterdikleri, Kuzey Afrika kökenli şahısların uyuşturucu satışı yaptığı ve insan kaçakçılığı faaliyetlerinin olduğu yer alıyordu.

Ocak ayında mültecilerin geçiş yolu olan Yunanistan sınırı Makedonya tarafından kapatılmıştı ve bunun üzerine Avrupa hayali kuran pek çok mülteci sınırdan geçemeyerek Yunanistan’da kalmıştı. Makedonya sınırının kapatılması üzerine sınırda kalan 8 bin mülteci için ise geçtiğimiz Şubat ayında bu kamp oluşturulmuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *