» 
»
 

Yunanistan'a kaçan askerler Dedeağaç Adliyesi'ne sevk edildi

Darbe girişimlerinin başlaması ile birlikte Yunanistan'a helikopter ile kaçan 8 darbeci asker sığınma istedi. Başbakan'ın Yunanistan Başbakanı ile görüşmesi sonrasında kaçan askerlerin geri iadesine ilişkin sürecin başlatıldığını açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'de darbe girişiminde bulunan ve daha sonrasında Sikorsky tip helikopter ile Yunanistan'dan sığınma isteyen 8 darbeci askerin iade edilip edilmeyeceği konusunda flaş açıklama Çipras'dan geldi. Başbakan Binali Yıldırım ile telefon görüşmesi yaptıktan sonra açıklama yapan Çipras, Dedeağaç'a kaçan askerlerin iade edilmesi yönelik sürecin başlatıldığını ifade etti.

Yapılan görüşmede Çipras, 15 Temmuz akşamında Türkiye'nin anayasal düzenine karşı yapılmaya kalkışılmış olan darbe girişimlerinde eylemlerin akim bırakılmasından dolayı Türk halkını tebrik etmiştir. Ayrıca, Türkiye'deki istikrarın ve demokratik rejimin korunmasının tüm bölge için büyük önemini ve hassasiyetini anladığını Yunanistan halkının ve hükümetinin adına desteklediklerini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım'a, demokrasiye, milli iradeye karşı silahlı kuvvetler içinde yer alan bir grubun gerçekleştirmeye kalkıştıkları darbe girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandırıldığını ve sonuçta demokrasinin kazandığını vurguladı.

Yunanistan hükümetine sığınan bu şahısların Türkiye'ye iadesi için sürecin başlatıldığını dile getiren Çipras, Türkiye ile olan ilişkileri yakından tutmak istediği, telefon konuşmasında Kıbrıs da dahil olmak üzere bölgesel konularda iş birliği içerisinde olabileceklerini de ifade etmesi gözden kaçmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *