» 
»
 

Yurt dışından araç getireceklere süre sınırlaması kaldırıldı

Yurt dışından emekli olanların Türkiye'ye ilk defa getirecekleri kara taşıtlarındaki 185 günlük ülke dışında bulunma şartı kaldırıldı.

Artık yurt dışından emekli olanların ülkeye ilk defa getirecekleri kara taşıtlarında süre şartı aranmayacak. Yani 185 günlük ülke dışında bulunma şartı kaldırıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Geçici İthal Edilen Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yeni değişikliğe göre, yurt dışında emekli olanların emekliliklerinden sonra Türkiye'ye ilk defa getirecekleri şahıslarına ait kara taşıtları için son giriş tarihinden itibaren geriye doğru 1 yılda en az 185 gün Türkiye dışında bulunması şartına artık bakılmayacak.

Öte yandan söz konusu süre şartı, geçici ithalat izin süresinin tamamnını kullanmadan taşıtı ile yurt dışına çıkan emeklilerin, izin süresi içerisinde olması şartıyla, izinden kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye'ye girişlerinde de gözetilmeyecek.

Sürelerinin tamamnını kullanan ya da yerleşim yeri şartını sağlamayan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin taşıtlarına, Türkiye girişinde senede bir kez olmak şartıyla bir ay süre verilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *