» 
»
 

Yurt genelindeki dondurucu soğuğa rağmen Datça’da ağaçlar çiçek açtı

Türkiye genelinde soğukla karlı hava etkisini gösterirken, Muğla’nın Datça ilçesinde yaşanan bahar sıcakları badem ağaçlarını çiçek açtırdı.

Doğudan batıya Türkiye’nin büyük bir bölümünde kış mevsiminin etkisini kendisini iyice hissettirdiği ve dondurucu soğukların yaşandığı şu günlerde içleri ısıtan görüntüler badem cenneti Datça’dan geldi. Kuzey bölgelere inat güney kesimde yaşanan ılık hava, aynı kuşakta yer almasına rağmen özel iklim koşullarına sahip Datça’da beklenmedik görüntüler ortaya çıktı.

Baharın gelmesine 2-3 aylık olmasına rağmen Datça’da yaşanan yalancı bahar nedeniyle badem ağaçları çiçek açmaya başladı. Bahçesinde bulunan badem ağaçlarının çiçek açtığını görünce büyük şaşkınlık yaşadığını ifade eden Neşet Dalbaş, hoş görünüyor olmasına karşın bu çiçeklerin meyve oluşum dönemi için tehlike oluşturduğunu ifade etti.

Normal şartlarda bu ağaçların 1-1,5 ay kadar daha sonra çiçek açması gerektiğini ifade eden Dalbaş, sıcak havaya aldanarak çiçek açan ağaçların meyve verme göneminde yaşayacağı sıkıntılardan dolayı, üreticilerin gelir kaybı yaşayacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *