» 
»
 

Yurtdışı pasaport harçları için müjde

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar pasaport harçlarının pahalı olduğundan yakınıyordu. AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu pasaport harç bedelinin düşürülmesi için TBMM'ye kanun teklifi sundu.

Mustafa Yeneroğlu, 25. Dönem Ak Parti İstanbul milletvekili. Uzun yıllar Almanya’da yaşamış olan Yeneroğlu verdiği kanun teklifinde, pasaport harcının 18 yaşından büyükler için yüzde 50, küçükler içinse yüzde 25 oranında indirim yapılmasını öngördüklerini ifade etti. Yurtdışından gelen vatandaşların pasaport işlemleri ve pasaport harçları için ödedikleri bedelin tatil masraflarının büyük bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çeken Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşların pasaport taşımasının zorunluluk olduğunu söyleyerek Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz dolasıyla buralarda yaşayan Türk vatandaşların da olumsuz etkilendiklerinin altını çizdi.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye ile bağlarının korunması konusunda Ak Parti’nin hassas olduğunu ifade eden Mustafa Yeneroğlu, bu yüksek harçların bağları sürdürmeye engel olduğunu savundu. Avrupa’daki ekonomik kriz nedeniyle buralardaki vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelme imkânlarının azaldığını, bu yüzden de akrabalarla olan iletişim, dil gelişimi ve kültür aktarımı gibi konularda da negatif etki yaptığını belirtti. Pasaport harçlarının düşürülmesi sayesinde yurtdışındaki vatandaşlarımızın seyahat masrafları azalacak böylece Türkiye’ye gelip gitme ve iletişimlerini koruma adına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde pasaport ücretleri çok daha düşük. 10 yıllık pasaport işlemleri için kişi başı defter ve harç ücreti 600 TL civarında ve dört kişilik bir aile göz önüne alınırsa 2400 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Alman vatandaşlar böyle bir pasaport için 59 euro ödüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yurtdışında yaşayanlar için açıkladığı paketteki önemli maddelerden birisinin pasaport harçlarının makul bir seviyeye düşürülmesi olduğunu hatırlatan Yeneroğlu, kanun teklifi kabul edilirse Türk vatandaşları 10 yıllık pasaport için 300 TL, 18 yaş altı ise 150 TL ödeyecekler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *