» 
»
 

Yutma bozukluğu her 25 kişiden 1'inde var

Sadece yaşlılarda olduğu düşünülen yutma bozukluğu, aslında her 25 yetişkinden birinde görülüyor. İnme, Parkinson, kas hastalıkları, Multiple Skleroz (MS), baş-boyun kanserleri ile birlikte görülebilen yutma bozukluğu, uzman terapistlerin özel egzersiz ve teknikleriyle tedavi edilebiliyor.

Yutma güçlüğünün her 25 yetişkinden birinde görüldüğünü belirten Üsküdar Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Çetin Sayaca, yutma güçlüğü yani disfaljinin dünyada oldukça yaygın olduğuna dikkat çekti. Bir yudum su içerken bile öksürmeye ve hatta boğulmaya neden olan disfaljide besinlerin yutma sonucunda mideye değil akciğere gittiğini, bu durumun ise çocuk, gen. erişkin ve yaşlılarda olmak üzere çok farklı yaş gruplarını etkilediğini, anlaşılmasının ise zor bir sorun olduğunu dile getirdi.

Yutma bozukluğu yaşayan kişilerin bunun farkında olmalarına rağmen önemsemeyerek geçiştirdiğini belirten Sayaca, genel olarak bu kişilerde yutma problemine ikincil olarak gelişen hastalıklarla mücadele edilmesi nedeniyle tedavi için geç gelindiğini belirtti. Yutma sorunun çözülmemesinden dolayı ise kişilerin tekrarlayan ateşli akciğer hastalığı, kilo kaybı, su kaybı gibi hastalıklarla baş etmeye çalıştıklarını ifade eden Sayaca, yutma güçlüğünün de önemli bir sorunun habercisi olabileceğini belirtti.

Genellikle bir hastalığa bağlı olarak yutma güçlüğünün geliştiğini kaydeden Sayaca, inme, Parkinson, kas hastalıkları, Amyotrofiklateral Skleroz, Multiple Skleroz (MS), trakeostomi varlığı, baş-boyun kanserleri gibi hastalıklarla birlikte görülebildiğini belirtti. Eğer katı gıdalar yutarken arada da olsa öksürüyorsanız, boğazınızda takılma hissi oluyorsa, yutma sırasında boğazınızda ağrı oluşuyorsa yutma bozukluğunuzun olabileceğini ifade eden Sayaca, bu tanı konulduktan sonra tedavi edilebileceğini, ancak tanı için geç kalınmaması gerektiğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *