» 
»
 

Yüzmek, hamilelerde hem bulantıyı hem de sırt ağrılarını azaltıyor

Hamilelerin en çok şikayetçi oldukları mide bulantıları ve sırt ağrıları gibi şikayetleri geçiren yeni bir yöntem keşfedildi. Araştırmalara göre, gebelerde bulantı ve sırt, bel ağrılarını en aza indirgemek için bol bol yüzmeleri gerek. Ancak havuzun veya denizin hijyenik olması çok önemli. Detaylar haberde...

Gebelerin sık sık yaşadığı bulantıların, sırt ve bel ağrılarını en aza düşürebilmeleri için uzmanlardan önemli bir açıklama geldi. Yüzmenin, hamilelikteki birçok yan etkileri ortadan kaldırdığı söylenirken, havuzun veya denizin temizliğinin de önemli olduğu vurgulandı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ali Ergün'ün yaptığı açıklamalara göre, yaz döneminde gebelik yaşayan kadınların hem güneş ışınlarına maruz kalma konusunda hem de deniz veya havuzdan alabilecekleri mikroplar konusunda gerekli tedbirleri almalarının önem taşıdığını belirtti. Anne adaylarının, tatil yapmadan önce mutlaka hekimlerine başvurarak, tatilde hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiği hususunda bilgi almaları gerekiyor. Kanama veya erken doğum riski olan gebelerin seyahata çıkmamaları gerektiğini vurgulayan Ergün, olası kötü bir durumda tedbir amaçlı önceden başvuracakları sağlık kuruluşlarını önceden belirlemelerinde faydanın olduğunu söylüyor. 

Gebeliği rutin giden, problem yaşamayan gebelerin 32. haftasına kadar uçak veya kara yolu ile seyehat etmelerinde herhangi bir sakınca olmadığını belirten Ergün, gebelerin yine de acil bir durumda derhal bir sağlık hizmeti alamama ihtimalinden dolayı yolculuğu önermediğini açıklıyor. 32. haftadan sonra bebeğin gelme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı, karayolu seyahatinde 2-3 saatte bir mutlaka mola verilmesi gerektiğini belirtiyor. Uzun yolculukta uzun süre sabit kalındığından dolayı ayrıca molalarda 10 veya 15 dakika yürüyüş yapılması gerekiyor. Tatilde, mutlaka kalabalıktan uzak ve sakin ortamlarda bulunmaları gerekiyor. 

Doktor kontrolünde yapılan egzersizlerin hem anne adayı için hem de bebek için oldukça faydalı olduğunu söyleyen Ergün, gebelere yüzmeyi tavsiye ederken dikkat edilmesi gereken diğer bir hususun ıslak kıyafetlerle uzun süre kalmamaları gerektiği olduğunu belirtiyor. Gebelikte tüm kas gruplarını çalıştıran yüzme aktivitesinin faydalı bir spor olduğunu, bulantıları, kusmaları, bel, sırt ağrılarını giderdiğini belirtiyor. Ancak yüzmeye başlandığı ilk günlerde, çok uzun saatler yerine yavaş yavaş süreyi artırarak yüzülmelidir. Su dalışları ve su sporları gebeler için asla tercih edilmemelidir. Hamilelerin, sauna, buhar banyosu gibi yerlerde bulunmaması ve sahil kıyı kesiminde yüzmemesi gerekiyor.

Gebelerin her açıdan çok hassas oldukları bir dönemde olduklarından dolayı temiz havuz ve denizde zaman geçirmeleri, hijyenliğinden emin olunamayan yerlerde yüzmemeleri gerekiyor. Mikroba bağlı olan enfeksiyon durumlarının gebelerde kanama gibi problemlere yol açabildiği unutulmamalıdır. Havuz veya denizden birisi tercih edilmesi gerekirse, denizin havuza göre daha hijyenik olduğu belirtiliyor. Ancak su sirkülasyonu, klor düzeyi yeterli ve iyi temizlenmiş havuzların kullanılmasında bir sıkıntı yoktur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *