» 
»
 

Zahide Yetiş'le 9 Kasım'da doğal kefir yapımı

Show TV ekranlarında keyifle izlenen Zahide Yetiş'le programının 9 Kasım 194. bölümünde konuk olan Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel, evde kefir nasıl mayalanır? Kefir nasıl yapılır? Ayrıntılar haberde...

Yüzlerce senelik geçmişe sahip olan kefir, Kafkasların uzun ve sağlıklı yaşamalarının sırrı olan kefir,n kıvamı bozaya benzer. Kefirin mayalanması esnasında meydana gelen karbonmonoksit sayesinde köpürme özelliğine sahiptir. Diğer fermente süt ürünlerine göre de daha ferahlatıcı ve farklıdır. Evde kefir yapmak ise oldukça kolaydır. Kefir yapmak, yoğurt yapmaya benzer. Süte maya konulduğunda yoğurt nasıl oluyorsa, kefir tanesi konulursa da kefir olur. Doğal kefir yaparken mayanın kalitesi oldukça önemlidir. Evde kaliteli maya ile yapılan kefirin bakteri çeşitliliği hazırda satılan kefirlere göre daha fazladır.

Show TV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Zahide Yetiş'le programında 9 Kasım'da konuk olan Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel, evde doğal kefir yapımını anlatıyor. Evde kefir yapmak için gerekli olan malzemeler, 1 bardak süt, 2 adet kefir tanesi, cam kavanoz ve plastik süzgeç. Kefir yaparken en önemli şey, kefirin metal ile temas etmemesidir. Orta boy bir kavanoza iki bebek kefiri koyuyoruz. Üzerine 1 su bardağı oda sıcaklığındaki sütü ekliyoruz ve kavanozun kapağını kapatıp, yoğurt mayalar gibi sarıyoruz. Bir gece bekledikten sonra, ayrandan daha kıvamlı olacak. Bir gece de buzdolabında bekletildikten sonra plastik süzgeçle süzüyoruz. Kefirimiz içmeye hazır oluyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *